Na giełdach kolorowo: rekordowo wysoko S&P, zaś Europa pod presją Ukrainy

Ubiegły tydzień po raz kolejny przyniósł mieszane nastroje na światowych parkietach. S&P 500 wzrósł o +1 %, japoński Nikkei 225 zyskał +2,9 %, zaś niemiecki DAX i CAC 40 z uwagi na napiętą sytuację na Ukrainie straciły odpowiednio-3,5 % oraz -0,95 %. Polski parkiet, podobnie jak giełdy w Europie również znajdował się pod presją konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów. WIG 20 stracił -3,3 %, mWIG 40 -3,7 %, zaś indeks najmniejszych spółek sWIG 80 -4,7 %. Na rynkach wschodzących również przewaga czerwieni. Najwięcej, bo aż -8,55 % stracił rosyjski indeks RTS. Przewaga niedźwiedzi widoczna była również w Brazylii, gdzie BOVESPA spadła o -1,8 %. Jedynie indeksy w Turcji i Chinach zaliczyły niewielkie wzrosty, gdzie ISE 100 i Shanghai Composite wzrosły odpowiednio o +0,86 % oraz +0,08 %.

Ubiegłotygodniowe dane makro, jakie napłynęły z amerykańskiej gospodarki można nazwać pozytywnymi, choć nie zabrakło kilku rozczarowań. Niezbyt korzystnie wypadł odczyt raportu ADP jak i ISM. Jest to pochodna mroźnej zimy w lutym, o której skutkach niedawno wspominała nowa przewodnicząca FED Janet Yellen.  Gorzej również wypadły zamówienia w przemyśle.  Bardzo pozytywnie zaskoczył jednak odczyt ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, gdzie dane za luty oraz zrewidowane za styczeń wyraźnie przebiły rynkowy konsensus. W efekcie, inwestorzy wynieśli w minionym tygodniu indeks S&P 500 na najwyższy poziom w historii.

Siła byków widoczna była również na parkiecie w Tokio, gdzie komitet doradczy japońskiego rządowego funduszu inwestycji emerytalnych oświadczył, że nie musi on skupiać się głównie na krajowym rynku długu.

W Europie widać ożywienie gospodarcze, choć giełdy jak choćby niemiecki DAX są przyćmione eskalacją konfliktu na Ukrainie. Odczyt przemysłowego PMI za luty dla gospodarek Eurolandu i Niemiec wyniósł odpowiednio 53,2 oraz 54,8 i dane te należy uznać za pozytywne. Również w Polsce widać poprawę koniunktury, czego odzwierciedleniem jest przemysłowy PMI za luty na poziomie 55,9.

Znacznie mniej pozytywne dane napłynęły jednak z Państwa Środka. Gorsze od oczekiwań były dane dotyczące dynamiki eksportu Chin, zaś odczyt wstępnego przemysłowego PMI za marzec wyniósł 48,5 i był wyraźnie poniżej przełomowej granicy 50 punktów oddzielającej ożywienie od spowolnienia gospodarczego. Odzwierciedleniem gorszych danych były spadające ceny miedzi.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI

 

 Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji