Najgorszy od lat początek roku na światowych giełdach

W minionym tygodniu nastroje na rynkach finansowych kształtowały przede wszystkim doniesienia z Chin. Największa od sierpnia ubiegłego roku deprecjacja juana, której towarzyszyły słabsze od oczekiwań dane dla chińskiego przemysłu (spadek PMI z 48,6 do 48,2, gdzie wartości poniżej 50 wskazują na ujemną dynamikę wzrostu) istotnie pogorszyły nastroje inwestorów. Bardzo nerwowo zareagowała giełda w Szanghaju, która pierwszego dnia Nowego Roku zanotowała 7-procentowy spadek, po którym zawieszone zostały notowania.

Dodatkowo giełdzie w Szanghaju nie sprzyjały obawy o otoczenie regulacyjne związane z kończącymi się ograniczeniami sprzedaży akcji nałożonymi po sierpniowym krachu przez chińskiego regulatora. Dotyczyły one zawieszonej możliwości sprzedaży akcji przez istotnych akcjonariuszy, jak również zakaz przeprowadzania nowych IPO. W rezultacie w całym tygodniu główny indeks giełdy w Szanghaju spadł o 10%, podczas gdy indeks Hang Seng z Hong Kongu zanotował spadek o 6,7%.

Obawy o globalne tempo wzrostu gospodarczego wywołane spowolnieniem w Chinach miała dalsze negatywne przełożenie na ceny ropy. Pierwszy tydzień 2016 r. przyniósł kolejną 10-procentową przecenę tego surowca. Stosunkowo niewielki wpływ na ceny ropy miały przy tym napięcia na linii Arabia Saudyjska – Iran, po zerwaniu stosunków dyplomatycznych przez oba kraje na początku roku.

Powyższe czynniki negatywnie przełożyły się na sentyment na globalnym rynku akcji. Amerykański S&P500 stracił blisko 6,7%, a technologiczny NASDAQ był na 7,24-procentowym minusie. Bardzo dobre dane z amerykańskiej gospodarki nie zmieniły obrazu sytuacji. Lepszy od oczekiwań był grudniowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Miesięczny przyrost liczby zatrudnionych poza rolnictwem osiągnął niemal 300 tys., a skala pozytywnego zaskoczenia była niemal tak duża jak w październiku. Co więcej, listopadowe dane zrewidowano istotnie w górę. Zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia wyniosła 5,0%. Indeks ADP pokazał imponujący wzrost zatrudnienia o 257tys. osób.

Podobnie jak w USA sytuacja wyglądała na europejskich parkietach, niemiecki DAX spadł o 8,32%, Europe STOXX 600 był niżej o 7,16%. Spadki obserwowano także na warszawskiej giełdzie, indeks WIG20 spadł o 7,2%. Największą przecena dotyczyła akcji KGHM (-14%) po tym jak ceny miedzi spadły do najniższego od lat poziomu. Lepiej wyglądały mniejsze i średnie spółki, niemniej jednak sWIG80 był także niżej o 3,1%, a mWIG40 3,61% w związku z czym szeroki indeks WIG zakończył tydzień 5,8-procentowym spadkiem.

Rynki wschodzące zakończyły ostatecznie tydzień spadkiem o niecałe 7% (indeks MSCI EM w USD), podczas gdy rynki rozwinięte o 6% (indeks MSCI World), co stanowi tym samym najgorszy od lat początek roku na światowych giełdach.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji