Odbicie cen ropy. Gołębia retoryka EBC poprawia sentyment rynkowy.

Miniony tydzień przyniósł w końcu stopniowe odreagowanie silnych spadków na światowych rynkach akcji obserwowanych w pierwszych tygodniach roku. Mocnym wsparciem okazało się środowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Choć EBC nie zmienił parametrów polityki pieniężnej, prezes Mario Draghi na konferencji zasygnalizował możliwość zwiększenia ekspansji monetarnej na posiedzeniu w marcu.

W ocenie EBC, ze względu na wzrost negatywnego ryzyka dla wzrostu gospodarczego i inflacji oraz zaburzenia na rynkach finansowych grożące niepożądanym zacieśnieniem warunków finansowych, konieczna będzie ponowna ocena skali stymulacji monetarnej. Będzie temu towarzyszyć nowy zestaw projekcji inflacyjnych obejmujących po raz pierwszy 2018 r., przy czym jak sygnalizował prezes Draghi ścieżka inflacji powinna być w nich dużo niższa (głównie ze względu na dużo niższe ceny ropy naftowej wobec poprzedniej projekcji). Towarzyszyła temu gołębia retoryka, wydaje się, że paleta możliwych rozwiązań, w tym coraz mocniej dyskontowana przez rynek obniżka stopy depozytowej EBC, pozostaje nadal szeroka.

Kolejnym czynnikiem wspierającym globalne rynki akcji był silny wzrost cen ropy, która w ujęciu tygodniowym zdrożała o blisko 9,5% i wróciła powyżej 30 USD za baryłkę (WTI). Pozytywnie odebrane przez rynek były ponadto: brak negatywnych zaskoczeń ze strony chińskich danych makro (szczególnie niemal zgodna z oczekiwaniami dynamika PKB i produkcja przemysłowa opublikowana we wtorek).

W rezultacie w ubiegłym tygodniu amerykański S&P500 kończył wzrostem o 1,43%. Pozytywnie wyróżniały się notowania spółek technologicznych, NASDAQ był w rezultacie na 2,3-procentowym plusie. Bardzo dobrze radziły sobie parkiety w strefie euro, napędzane dodatkowo osłabieniem się EUR wobec USD po posiedzeniu EBC. Niemiecki DAX zyskał 2,3%, podczas gdy Europe STOXX 600 wzrósł o 2,6%.

Lepsze nastroje panowały na rynkach rozwiniętych niż rynkach wschodzących. MSCI World dedykowany rynkom rozwiniętym zyskał w ostatnim tygodniu 1,06%, podczas gdy indeks MSCI EM, w skład którego wchodzą państwa rozwijające się, zyskał jedynie 0,21%. Stabilizację obserwowano na lokalnym rynku chińskim - giełda w Szanghaju zyskała 0,54%. Gorzej wyglądała sytuacja na parkiecie w Hong Kongu, indeks Hang Seng był niżej o 2,26%. Spadki obserwowano także w Turcji, indeks XU100 osłabił się o 1,15%, towarzyszyła temu jednak aprecjacja lokalnej waluty w stosunku do rynków bazowych, co neutralizowało wspomniany spadek. Odbicie cen ropy i rosyjskiego rubla było silnym wsparciem dla rynku rosyjskiego (wzrost dolarowego RTS o 5,9%).

Kiepskie nastroje panowały natomiast w Warszawie. WIG20 zamknął tydzień z 0,44-procentową stratą. Większe spadki obserwowano przy tym w segmencie małych i średnich spółek (sWIG80 – 2,84%, mWIG40 – 4,04%).

Pierwsze dni po obniżce ratingu przyniosły pewne odreagowanie, złoty zyskał dzięki gołębim sygnałom z EBC i wspierającym komentarzom z Polski. Rentowności obligacji obniżyły się natomiast istotnie z lokalnych szczytów odnotowanych po decyzji S&P, w dużej mierze w wyniku umocnienia globalnego długu po posiedzeniu EBC. Złotemu sprzyjały także komentarze członków RPP sugerujące brak konieczności obniżek stóp NBP oraz bardzo dobre dane makro:  produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce w grudniu w ujęciu rocznym o 6,7%, powyżej konsensusu rynkowego (5,5%). Sprzedaż detaliczna była natomiast wyższa o 4,9% r/r w ujęciu nominalnym (konsensus rynkowy zakładał 3,5%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

 


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji