Odreagowanie październikowych wzrostów na światowych giełdach

W minionym tygodniu nastroje inwestorów giełdowych nie należały do najlepszych, większość światowych indeksów odreagowywała październikowe dynamiczne wzrosty i w konsekwencji zamknęła się na sporym minusie. Amerykański S&P500 zakończył tydzień ze stratą bliską 3,6% oddalając się tym samym od lokalnego szczytu z początku listopada. Nieco większe spadki obserwowano w segmencie spółek technologicznych, spadek NASDAQ wyniósł 4,22%.

Na nastrojach inwestorów ciążyła m.in. niepewność co do podwyżek stóp procentowych przez Fed i stanu globalnej gospodarki. Wypowiedzi przedstawicieli FOMC w minionym tygodniu oddziaływały w kierunku wzrostu prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w USA, pomimo tego implikowane z kontraktów futures prawdopodobieństwo podwyżek stóp Fed na grudniowym posiedzeniu spadło z blisko 70% do 65%. Sprzyjały temu m.in. słabsze od oczekiwań piątkowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA. Gorsze od oczekiwań dane makro napłynęły także ze strefy euro, gdzie rozczarowało tempo wzrostu gospodarczego (wzrost 0,3% kw/kw wobec konsensusu na poziomie 0,4%kw/kw). Tym samym dynamika roczna uplasowała się na poziomie 1,6%r/r, wobec 1,5%r/r w 2kw15. Wzrost w strefie euro napędzany był poprzez silniejszy popyt konsumencki, negatywnie natomiast oddziaływało osłabienie eksportu netto (związane m.in. ze słabszą koniunkturą w Azji). Elementy te, oprócz globalnego sentymentu rynkowego sprawiły, że niemiecki DAX zakończył również tydzień 2,54-procentowym spadkiem, podczas gdy Europe STOXX 600 był niżej o 2,7%.

Podobne nastroje panowały na krajowym rynku. Indeks największych spółek WIG20 znalazł się poniżej 2000 pkt po raz pierwszy od lipca 2009 r. kończąc tydzień 2-procentowym spadkiem. Po publikacji słabszych od oczekiwań wyników najmocniej traciły akcje KGHM, które zakończyły tydzień ponad 13,5-procentowym spadkiem. Wycenie miedziowego giganta nie sprzyjała także kontynuacja dynamicznych spadków cen miedzi na globalnych rynkach. Nieznacznie tylko lepiej wyglądał segment małych i średnich spółek, mWIG40 obniżył się o 1,34%, a sWIG80 o 1,81%.

Spadające ceny surowców nie sprzyjały wielu rynkom wschodzącym, indeks MSCI EM dedykowany państwom rozwijającym się obniżył się o 3,66%. Silne spadki obserwowano na rynku rosyjskim, dolarowy indeks RTS zamknął tydzień z 4,61-procentową stratą. Pod kreską kończyły indeks giełd w Chinach, Hang Seng był niżej o 2,06%, indeks giełdy w Szanghaju odnotował natomiast jedynie 0,25-procentowy spadek.

Wspomniane dane makro, które negatywnie przekładały się na rynek akcji oddziaływały z kolei pozytywnie na rynek obligacji skarbowych, dla których ostatni tydzień był jednym z najlepszych w ostatnich miesiącach. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Polski obniżyła się z 2,91% na koniec poprzedniego do 2,68%.

Do najważniejszych danych z krajowej gospodarki opublikowanych w zeszłym tygodniu należała dynamika PKB oraz dynamika zmian cen. Wzrost PKB zaskoczył pozytywnie, dynamika za 3kw15 wyniosła 3,4%r/r, oczekiwań na poziomie 3,3%r/r. Finalne dane o inflacji w październiku pokazały natomiast nieco wyższą inflację (-0,7% r/r) od wstępnego szacunku GUS (-0,8%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji