Odreagowanie po kłopotach na Ukrainie

W ubiegłym tygodni u nastąpiła poprawa nastrojów na światowych rynkach. Amerykański S&P500 wzrósł o  +1,4%, niemiecki DAX zanotował wzrost o +3,2 %, a Francuski CAC 40 o +2,8 %. Maruderem pośród rynków rozwiniętych była Japonia, gdzie Nikkei 225 spadł o -0,7 %.

Pozytywne nastroje utrzymywały się też na warszawskim parkiecie, gdzie WIG20 wzrósł  o +2,9 %, zaś mWIG40 i sWIG 80 odpowiednio o +4,8 % oraz +3,7 %. Optymizm panował także na rynkach rozwijających się. Rosyjski  RTS odrabiał straty po spadkach z poprzednich tygodni rosnąc  + 6,9%. Dobrze spisywała się także  brazylijska  BOVESPA rosnąc o +5,4%. Nieco mniejsze wzrosty zanotowały giełdy w Chinach i Turcji, gdzie Shanghai Composite i XU 100 zakończyły miniony tydzień odpowiednio +2,2 % oraz +2,1 % na plusie. Shanghai Composite zwyżkował +2,2 %.

Zeszłotygodniowe dane z makro napływające z USA okazały się  pozytywne. Korzystne okazały się dane płynące z rynku nieruchomości, gdzie nieco powyżej konsensusu była sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym. Z uwagi na nieznaczny spadek liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych również dane z rynku pracy dały powody do umiarkowanego optymizmu. Z rezerwą zostały przyjęte informacje płynące z FED o utrzymaniu dotychczasowego ograniczania tempa  QE3 w połączeniu z nadchodzącą podwyżką  stóp procentowych. Z drugiej jednak strony, taka postawa Rezerwy Federalnej może świadczyć o jej przekonaniu w stabilne fundamenty wzrostu gospodarczego w USA, co powinno działać uspokajająco na rynki.

W Europie, pomimo braku istotnych danych makro w ubiegłym tygodniu, giełdy rosły na fali stabilizacji sytuacji na Ukrainie.

W Japonii wzmacnianie się jena względem dolara miało negatywny wpływ na kondycję japońskiego eksportu, gdzie ujemny bilans handlu zagranicznego w lutym był o 60 % wyższy od prognoz, przekładając się negatywnie na tamtejszy prakiet.

W Chinach można było zaobserwować poprawę nastrojów po publikacji pozytywnych wyników giganta z branży tekstylnej Li & Fung, będącego największym na świecie dostarczycielem ubrań i zabawek dla sieci detalicznych, jednak wciąż obecne są obawy dotyczące kondycji tamtejszego sektora nieruchomości.

Jakub Banaszewski

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji