Optymizm na głównych rynkach i odbicie na rynku surowców

Miniony tydzień na rynkach akcji inwestorzy mogą zaliczyć do udanych – na głównych rynkach panował optymizm, a najważniejsze indeksy w USA i Europie zanotowały dodatnie stopy zwrotu. Dobra koniunktura nie ominęła również warszawskiej giełdy, na której zdecydowanie najlepiej wypadły tym razem duże spółki.

Sygnałem do kontynuacji wzrostów były informacje z środowego posiedzenia Fed. Amerykański bank centralny zasygnalizował, że nie będzie śpieszył się z podwyżką stóp procentowych W USA najsilniejszy okazał się Nasdaq, który zyskał 3,2%. Wskaźniki DJIA i S&P500 wzrosły odpowiednio o 2,1% i 2,7%, a indeks mniejszych spółek Russell2000 zwyżkował o 2,8%. DAX, czyli najważniejszy indeks na Starym Kontynencie, zakończył tydzień zwyżką o 1,2%. Powodów do narzekań nie mają również inwestorzy lokujący środki na warszawskiej giełdzie – skupiający największe firmy WIG20 dał zarobić ponad 4,5%. Wiodące w tym roku prym mniejsze spółki tym razem wypadły nieco gorzej – mWIG40 i sWIG80 zyskały po 1,2%..

Umiarkowanie pozytywny komunikat Fedu spowodował odbicie na rynku surowców – w minionym tygodniu drożała miedź, złoto i srebro (o 8,6%). Cały czas pod presją pozostają natomiast notowania ropy naftowej. Wiadomości płynące z banku centralnego USA nie zmieniły natomiast obrazu notowań pary walutowej euro-dolar. Tydzień zakończył się kursem 1,08, ale w trakcie sesji sięgał nawet rekordowego poziomu 1,047. Siła dolara w stosunku do europejskiej waluty jest niesamowita. Część analityków spodziewała się, że po umiarkowanie gołębim komunikacie Fed sytuacja się ustabilizuje, jednak wygląda na to, że inwestorzy postawili wszystko na jedną kartę, a raczej walutę – czyli dolara amerykańskiego. Sprzyjają temu wypowiedzi członków EBC pokazujące chęć prowadzenia coraz bardziej ekspansywnej polityki monetarnej. Takie deklaracje nie dziwią biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną w Eurostrefie.

W środę poznaliśmy nowe prognozy Fed dla amerykańskiego PKB - dynamika ma wynieść 2,3-2,7%, a nie jak prognozowano wcześniej 2,6-3,0%. Spodziewana inflacja to 0,6-0,8%, a nie jak wcześniej komunikowano 1-1,6%. Istotne było również oświadczenie szefowej Fed, że amerykański bank centralny musi być pewien, że inflacja będzie zmierzała w kierunku zakładanych 2% zanim podwyższy stopy procentowe. To wszystko pozwala przypuszczać, że Fed nie będzie się bardzo śpieszył z podwyżkami stóp procentowych. Nie bez znaczenia w wyborze daty pierwszej podwyżki jest pewnie siła amerykańskiego dolara, która silnie wpływa na poziom przyszłego PKB i inflacji. Odsunięcie w czasie podwyżek mogłoby dać rynkowi akcji paliwo do dalszego wzrostu, pozytywnie przekładając się również na notowania surowców oraz akcji na rynkach wschodzących.

Na polski rynek akcji, poza pobudzającymi giełdy sygnałami z USA, wpływa rosnące zainteresowanie nim zarówno ze strony zagranicznych, jak i polskich inwestorów. Tych pierwszych przyciąga prognoza 3-proc. wzrostu PKB przy stabilnej sytuacji politycznej (co na rynkach wschodzących nie jest częstym zjawiskiem). Lokalnym impulsem dla GPW jest natomiast rosnący napływ środków do akcyjnych funduszy inwestycyjnych, stanowiących dla klientów coraz ciekawszą alternatywę dla drogich i mało perspektywicznych funduszy obligacji. Wydaje się, że obie tendencje mają szansę się utrzymać. Zagraniczni inwestorzy budują najczęściej ekspozycję na Polskę przez kupno całych indeksów (głównie MSCI Poland) lub funduszy ETF, co pcha kalkulowne lokalnie WIG20 czy WIG do góry i zwiększa szansę na wyrwanie się polskiej giełdy z trwającego już od dłuższego czasu marazmu.

Z kolei polskie fundusze akcji w reakcji na napływ środków budują swoją ekspozycję raczej przez mniejsze spółki zmniejszając wytworzone w ubiegłym roku wysokie dyskonto z jakim cały czas notowane są najmniejsze spółki w stosunku do blue chipów. Zakładając, że dopływ nowych środków funduszu utrzyma się mamy coraz większe szansę na zniwelowanie luki w wycenach małych i dużych spółek, co spowoduje, że tym razem to posiadacze funduszy akcyjnych będą kończyć rok w lepszych nastrojach niż inwestorzy na rynku obligacji, a jednocześnie akcje mniejszych spółek zanotują lepszą stopę zwrotu niż blue chipy

Łukasz Hejak
Zarządzający FunduszamiInteresują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji