Optymizm w USA, powrót wzrostów na rynek obligacji

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu nastroje na rynku akcji poprawiły się pomimo niepowodzenia Donalda Trumpa w Kongresie dotyczącego głosowania nad zmianami w systemie opieki zdrowotnej. Polityka i oczekiwania na obniżki podatków (w tym wszelkie zapowiedzi o tym, że Republikanie pracują nad zmianami podatków) były w centrum uwagi, niemniej jednak solidne fundamenty w postaci dobrych danych makroekonomicznych, w tym przede wszystkim wzrost gospodarczy w USA oraz coraz bardziej optymistyczne dane ze strefy euro, w największym stopniu pozytywnie wpływały na sentyment rynkowy.

Ostatecznie amerykański S&P500 wzrósł o 0,82% próbując się zbliżyć do historycznych 2400 punktów, solidne wzrosty odnotował także technologiczny NASDAQ (+1,45%). Na tle szerokiego rynku lepiej radziły sobie przy tym mniejsze i średnie spółki oraz banki, wskazując na powrót do strategii opartych na dobrym makro i wzroście inflacji. Kolejny dobry tydzień odnotowały także europejskie parkiety, wspierane dodatkowo osłabieniem się EUR w stosunku do USD. STOXX Europe 600 kończył tydzień na 1,38-procentowym plusie, niemiecki DAX zyskał 2,06%, a francuski CAC40 był wyżej o 2,07%.

Paradoksalnie w takich warunkach dobrze radził sobie także rynek obligacji, który ma za sobą bardzo udany marzec. Nie przeszkodziły mu nawet stosunkowo jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli FOMC z ubiegłego tygodnia dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA. Inwestorzy spodziewają się stosunkowo łagodnych w tonie minutes z ostatniego posiedzenia Fed, największym jednak wsparciem był podprogowy przekaz ze strony EBC, o tym, że rynek mógł nadinterpretować ostatnie komentarze Banku, dotyczące podwyżek stóp procentowych w strefie euro przez zakończeniem trwającego programu skupu obligacji. Dodatkowo ostatni odczyt inflacji ze strefy euro był poniżej oczekiwań głównie ze sprawą korekty cen żywności. Prawdopodobnie z tych samych powodów inflacja in minus zaskoczyła także w Polsce, jej dynamika spadła w marcu z 2,2% r/r do 2,0% r/r (konsensus 2,3%r/r) oddalając nieznacznie rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp procentowych NBP w przyszłym roku. Rentowność krajowych 10-letnich obligacji skarbowych spadła do najniższego poziomu w tym roku kończąc tydzień w okolicy 3,5%.

Umocnienie USD w stosunku do większości walut negatywnie wpływało na wyceny na rynkach wschodzących. Indeks MSCI EM dedykowany tej klasie rynku spadł o 1,07%, podczas gdy MSCI World wzrósł o 0,55%. Spadki obserwowano w Turcji (XU100 -1,24%), Hong Kongu (-0,98%) oraz Rosji (dolarowy RTS -0,97%). Na plusie tydzień kończyła Brazylia (Ibovespa +1,77%).

Na czerwono kończył się także tydzień w Warszawie, największe spadki odnotowano w segmencie największych spółek (WIG20 -2,63%). Największy spadek dotyczył notowań akcji górniczego JSW (-8,61%). Największym wygranym były z kolei notowania energetycznego Tauronu (+6,94%). Na tle największych firm nieco lepiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (-1,09%), sWIG80 (+0,07%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji