Osłabienie USD wsparciem dla rynków wschodzących

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Miniony tydzień przyniósł wzrosty na większości światowych rynkach akcji. Rynek obligacji był stabilny, wsparciem dla krajowego długu była mocna aukcja papierów skarbowych w warunkach ograniczenia podaży, będącej efektem dobrego wykonania tegorocznego budżetu Skarbu Państwa. W centrum uwagi pozostawały opublikowana treść przebiegu rozmów z ostatniego posiedzenia Fed oraz sytuacja polityczna w Niemczech.

Zapis z dyskusji ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził, że w grudniu należy oczekiwać podwyżki stóp procentowych. Obok dość optymistycznych ocen gospodarczych członkowie komitetu mocno akcentowali obawy o zachowanie stabilności sektora finansowego w obliczu silnych wzrostów cen akcji i nieruchomości. Duża uwaga towarzyszyła także celowi inflacyjnemu Fed (2% r/r). Członkowie FOMC zastanawiali się czy możliwe jest jego trwałe osiągniecie, wzrosły przy tym obawy o ich niskie zakotwiczenie. Ten element został zinterpretowany jako bardzo gołębi sygnał, co sprzyjało osłabieniu się USD.

Wzrostowi kursu EUR/USD sprzyjał także wzrost nadziei na uformowanie się koalicji rządzącej w Niemczech, po uprzednim fiasku tych rozmów pomiędzy CDU/CSU oraz liberałami (FDP) i Zielonymi, wzrosło bowiem prawdopodobieństwo powrotu do koalicji CDS/CSU z socjaldemokratycznym SPD.

W całym tygodniu amerykański S&P500 zyskał ostatecznie 0,67%, przemysłowy Dow Jones był wyżej o 0,46%. Wspierany osłabieniem się USD sektor technologiczny zanotował solidne wzrosty: NASDAQ (+1,42%).

Pomimo niepewności politycznej w Niemczech po fiasku rozmów koalicyjnych na temat powołania nowego rządu EUR umacniało się w stosunku do USD, w rezultacie relatywnie słabiej radziły sobie akcje w strefie euro, STOXX Europe 600 wzrósł o 0,48%, podczas gdy niemiecki DAX był wyżej o 0,1%, a francuski CAC40 o 1,04%.

Kolejny dobry tydzień mają za sobą rynki wschodzące, indeks MSCI EM wzrósł o 2,58%, podczas gdy MSCI World zrzeszający rynki akcji państw rozwiniętych o 1,19%. Solidne wzrosty odnotowano w Hong Kongu (Hang Seng +2,98%), Rosji (dolarowy RTS +3,51%) oraz Brazylii (Ibovespa +2,27%). Pod presją znajdowała się Turcja, gdzie rozczarowanie niewystarczającymi w ocenie rynku działaniami banku centralnego mającymi na celu zahamowanie spadku kursu liry skończyło się nerwową reakcją na rynku walutowym i tureckiego długu. Ostatecznie główny indeks w Stambule kończył tydzień z 2,28-procentową stratą.

Dobrze radziły sobie krajowego indeksy, WIG20 wzrósł o 2,83%, na plusie były także mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (+1,91%) i sWIG80 (+2,19%).

Sentyment na rynkach w tym tygodniu najprawdopodobniej dalej wyznaczać będą wydarzenia o charakterze politycznym. W czwartek, w Niemczech odbędą się trójstronne rozmowy CDU/CSU, SPD oraz prezydenta Steinmeiera. Sukces negocjacji sprzyjać będzie dalszemu umocnieniu EUR. W USA z kolei powinniśmy poznać termin głosowania nad reformą podatkową w Senacie oraz rozpoczęcia prac nad wspólną wersją reformy podatkowej obu izb. Partia Republikańska będzie prawdopodobnie dążyć do szybkiego rozwiązania sporów i dostarczenia zmian podatkowych.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji