Po słabszym huraganie Stany Zjednoczone ponownie na szczytach

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W centrum uwagi ostatnich tygodni znalazły się wydarzenia pogodowe w USA. W poniedziałek rynek bardzo entuzjastycznie przyjął fakt, że siła huraganu Irma, który uderzył we Florydę była mniejsza niż się spodziewano (przyznano mu kategorię 4 zamiast 5 – najwyższej). Tym samym mniejsza od oczekiwań skala zniszczeń wpłynęła na umocnienie dolara w stosunku do najważniejszych walut, a EUR/USD wrócił poniżej 1,2%. Wzrosło także dyskontowane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Fed na grudniowym posiedzeniu (z 30% do 38%), mające również odzwierciedlenie w stosunkowo silnym wzroście rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Temu ostatniej sprzyjała także przejściowa deeskalacja napięć na półwyspie koreańskim. W rezultacie, po kiepskim ubiegłym tygodniu, na amerykańskiej giełdzie, początek bieżącego tygodnia przyniósł odreagowanie wynosząc S&P500 na historyczne szczyty w okolicy 2500 pkt.

Do kluczowych wydarzeń ostatnich dni należy także wrześniowe posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Parametry polityki pieniężnej nie zostały zmienione, stopy procentowe i miesięczna skala zakupów aktywów (a także ich struktura) zostały utrzymane bez zmian. Komunikat po posiedzeniu również znacząco się nie zmienił i zapowiedzi dotyczące niskich stóp procentowych i warunków wychodzenia z programu QE brzmią podobnie jak w poprzednim miesiącu. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami znalazło się w komunikacje odniesienie do kursu walutowego, będącego ostatnio zgryzem dla EBC: „niedawny wzrost kursu walutowego jest źródłem niepewności i wymaga monitorowania”.

W trakcie konferencji Mario Draghi balansował między akcentami o niskiej inflacji, a spójną i konsekwentną komunikacją, dotyczącą dalszych kroków w polityce pieniężnej. Nie poznaliśmy nadal konkretów w odniesieniu do kształtu kontynuacji programu skupu ilościowego obligacji w strefie euro, większość szczegółów dotyczących dostosowania tego programu powinniśmy poznać dopiero w październiku (najprawdopodobniej ulegnie zmniejszenie począwszy od nowego roku). Opublikowane zostały przy tym nowe projekcje makroekonomiczne banku, przynoszące niewielkie zmiany. Z uwagi na wyższy punkt startowy podniesiono prognozę PKB na ten rok, umocnienie euro znalazło z kolei swoje odzwierciedlenie w niższej ścieżce inflacji.

W kontekście dobrych nastrojów w USA i relatywnie łagodnego przekazu ze strony EBC, europejskie giełdy również mocno odbiły. Niemiecki DAX wzrósł w ubiegłym tygodniu o 1,33%, dokładając w poniedziałek i wtorek kolejne 1,5%. Na giełdzie we Frankfurcie widać było także solidną poprawę w segmencie motoryzacyjnym, napędzanym dodatkowo słabszym euro. Na tle Niemiec nieco słabiej wypadały pozostałe najważniejsze rynki strefy euro, niemniej jednak udało im się w poniedziałek i wtorek z nawiązką odrobić niewielkie straty z ubiegłego tygodnia.

Nieco słabiej radziła sobie z kolei warszawska giełda. W ubiegłym tygodniu indeks największych spółek WIG20 stracił 1,71%. Kiepsko radziły sobie także mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (-0,4%), sWIG80 (-1,89%). Pomimo poniedziałkowego optymizmu na rynkach nie udało się jak dotąd zrównać Warszawie z rynkami bazowymi.

Pozytywnie wyróżniały się w ostatnich dniach rynki w Rosji i Brazylii, w mniejszym stopniu zwyżka objęła Chiny (Hong Kong) i Turcję.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji