Podwyżka stóp procentowych przez Fed w marcu niemal przesądzona

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Nastroje inwestorów w ubiegłym tygodniu były pozytywne, w centrum uwagi pozostawały wydarzenia w USA. Wystąpienie Donalda Trumpa przed Kongresem i Izbą Reprezentantów, choć nie przyniosło żadnych szczegółów odnośnie planowanej polityki gospodarczej, zostało kierunkowo dobrze przyjęte. Powielone zostały hasła z kampanii wyborczej dotyczące stworzenia funduszu na modernizację infrastruktury o wartości 1 mld USD (przy udziale środków prywatnych) oraz wzrost wydatków na armię.

Donald Trump zadeklarował także reformę programu Obamacare. W kwestii podatków opowiedział się za znacznym obniżeniem stawek CIT oraz PIT dla klasy średniej. W przemówieniu Trumpa zabrakło natomiast szczegółów bardziej agresywnej polityki handlowej USA, choć wydaje się, że przechyla się do proponowanego przez Republikanów border adjustment tax. Ten podatek obciąży produkty sprzedawane w USA składające się z importowanych komponentów.

Dużo więcej zmieniło się natomiast w kwestii oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Komentarze członków FOMC w połączeniu z dobrymi danymi z rynku pracy wzmocniły dość znacząco oczekiwania na marcową podwyżkę stóp. Na koniec tygodnia, rynek wyceniał prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Fed w tym miesiącu na 95%, wobec 50% na koniec ubiegłego tygodnia. Najpierw prezydent NY Fed W.Dudley oraz San Francisco Fed J. Williams wskazali, że podczas marcowego posiedzenia FOMC poważnie rozważy podwyżkę stóp. Wspomniani członkowie dotychczas byli jednymi z najbardziej gołębich przedstawicieli komitetu, tym samym ton wypowiedzi zaskoczył rynki. W przygotowywanie rynków finansowych do podwyżki wpisał się piątkowy komentarz prezesa Fed J.Yellen potwierdzający wydźwięk dotychczasowych wypowiedzi pozostałych członków komitetu. Prezes FOMC wskazała, że podwyżka stóp procentowych w marcu będzie uzasadniona, jeżeli komitet uzna w czasie najbliższego posiedzenia, że inflacja oraz zatrudnienie kształtują się zgodnie z oczekiwaniami (w marcu FOMC otrzyma nowe projekcje, utrzymanie prognoz z poprzedniej rundy powinno wspierać marcową podwyżkę). Do końca roku 2017 rynek wycenia dwie pełne podwyżki oraz 50% prawdopodobieństwo trzeciej.

Amerykańskie indeksy giełdowe pozostały na fali wznoszącej, S&P500 przejściowo przebił się przez poziom 2400 pkt i zamknął ostatecznie na 0,71-procentowym plusie. Technologiczny NASDAQ wzrósł o 0,46% a przemysłowy Dow Jones o 0,94%. Bardzo dobre nastroje panowały w strefie euro, STOXX Europe 600 zyskał 1,52%, niemiecki DAX kończył tydzień wzrostem o 1,89% podczas gdy francuski CAC40 wzrósł o 3,1%. To był nieco gorszy tydzień dla rynków wschodzących, MSCI EM spadł o 1,28%, podczas gdy MSCI World był wyżej o 0,51%. Pod kreską była giełda rosyjska (dolarowy RTS spadł o 1,84%), brazylijska Ibovespa kończyła tydzień na niemal niezmienionym poziomie, z kolei turecki XU100 wzrósł o 1,66%.

Warszawska giełda kończyła tydzień w dobrych nastrojach, indeks największych spółek WIG20 zanotował wzrost o 0,95%. Na największym plusie były spółki z segmentu energetycznego (Enea +10,5%, Energa +10,3%, Tauron +8,4% i PGE +5,6%). Szeroki indeks WIG zyskał nieco więcej (+1,12%) szczególnie dzięki dynamicznym wzrostom dwóch spółek z indeksu sWIG80 (+3,3%), wchodzące w jego skład akcje PBG i Polimex-Mostostal wzrosły bowiem odpowiednio o 57% i 52,5%.

Krajowe dane nie przyniosły niespodzianki, wzrost PKB i jego struktura były zgodne z oczekiwaniami, wskazując, że konsumpcja rządowa była głównym czynnikiem wspierającym. Indeks PMI dla polskiego przemysłu obniżył się nieznacznie w lutym, ale w naszej ocenie spadek ten był tylko korektą poprzedniego silnego wzrostu.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji