Podwyżka stóp procentowych w USA

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Miniony tydzień przyniósł poprawę globalnego nastroju, na co największy wpływ miały dwa wydarzenia. Po pierwsze, Fed podniósł stopy procentowe o 25 pb (przedział dla stopy funduszy federalnych wynosi obecnie 0,75-1,00%) przy łagodniejszym w tonie od oczekiwań rynkowych wydźwięku posiedzenia. Bazując na retoryce przedstawicieli FOMC wskazującej na chęć przyspieszenia tempa zacieśniania polityki pieniężnej z ostatnich tygodni, której celem było m.in. podniesienie oczekiwań rynkowych na marcową podwyżkę (jeszcze w lutym prawdopodobieństwo podwyżki w marcu rynek oceniał na jedynie 30%), rynek spodziewał się podwyżki, ale też kontynuacji jastrzębiej narracji. Ogólny ton wypowiedzi J. Yellen był jednak raczej gołębi, prezes podkreślała stopniowy charakter zacieśnienia polityki pieniężnej. W ocenie gospodarki i jej perspektyw była raczej ostrożna i nie wykazywała nadmiernego optymizmu.

Wbrew oczekiwaniom części uczestników rynku nie doszło do istotnego przesunięcia mediany oczekiwań każdego z członków FOMC, co do optymalnego kształtu polityki pieniężnej. W tym roku Fed w dalszym ciągu widzi dwie kolejne podwyżki stóp procentowych oraz trzy w 2018. Reakcja rynkowa na posiedzenie była bardzo żywiołowa – dolar osłabił się o ok. 1%, rentowności amerykańskich obligacji skarbowych na długim końcu spadły o prawie 10 pb.

Po drugie, w holenderskich wyborach parlamentarnych eurosceptyczna partia Geerta Wildersa PVV przegrała z rządzącą partią VVD Marka Ruttego. Oddala to perspektywę potencjalnego wyjścia Holandii ze struktur unijnych. Te dwa wydarzenia zmniejszyły poziom niepewności i spowodowały wzrost popytu na ryzykowne aktywa. Spadek ryzyka politycznego podniósł poziom optymizmu na europejskich giełdach, STOXX Europe 600 zwyżkował o 1,51%, niemiecki DAX zyskał 1,1% a francuski CAC40 o 0,72%. Amerykański S&P500 wzrósł o 0,28%, przemysłowy Dow Jones kończył tydzień na niemal niezmienionym poziomie, nieco lepiej radził sobie technologiczny NASDAQ, który zyskał 0,7%.

Łagodniejszy od oczekiwań komunikat ze strony Fed, osłabienie dolara oraz spadek awersji do ryzyka przyczyniły się do silnych wzrostów na giełdach rynków wschodzących. Indeks grupujący rynki akcji państw rozwijających się MSCI EM zyskał 4,29%, podczas gdy rynki rozwinięte wchodzące w skład MSCI World wzrosły o 1%. Silne wzrosty obserwowaliśmy w Rosji (dolarowy RTS +5,3%) oraz w Azji (indeks Hang Seng z Hong Kongu +3,16%), turecki główny indeks XU100 wzrósł o 0,98% (w USD 4,16%). Warszawska giełda ma za sobą bardzo udany tydzień, szeroki indeks WIG wzrósł o 3,64%, najlepiej radziły sobie największe spółki – WIG20 wzrósł aż o 4,41%. Liderem wzrostów był paliwowy Lotos (+12,2%) oraz odzieżowy LPP (+9,17%). Na drugim biegunie były notowania PGNiG (-2,53%). Dobrze, choć nieco słabiej od blue chipów, radziły sobie mniejsze i średnie spółki, mWIG40 był wyżej o 2,6%, podczas gdy sWIG80 o 1,6%.

W kraju poznaliśmy także kilka istotnych danych ze strony makro, inflacja CPI w lutym wzrosła do 2,2% r/r (powyżej rynkowego konsensusu na poziomie 2,1% r/r) oraz wobec 1,7% r/r w poprzednim miesiącu. Pozytywny trend kontynuowany jest także na rynku pracy, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym wzrosło o 4,6% r/r (wobec 4,5% r/r w poprzednim miesiącu), tj. najszybciej od 2008r. Dynamika płac wyniosła 4,0% r/r, wobec 4,3% r/r miesiąc wcześniej.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji