Polska gospodarka w coraz lepszej formie

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Miniony tydzień nie przyniósł znacznych zmian na globalnym rynku. Pojawiło się światełko w tunelu jeśli chodzi o finał prac nad reformą podatkową w USA, nadal jednak utrzymuje się duże ryzyko braku kompromisu pomiędzy Senatem, a Izbą Reprezentantów. Ta ostatnia Izba przyjęła ustawę podatkową zakładającą m.in. obniżenie CIT z 35% do 20%, obniżenie stawki podatkowej dla zysków przetrzymywanych za granicą oraz uproszczenie stawek PIT i prawie dwukrotny wzrost kwoty wolnej od tego podatku.

Według szacunków skutkiem zmian będzie powiększenie deficytu USA o 1,4 bn USD w ciągu 10 lat (nieco poniżej 1% PKB rocznie). Nad projektem równolegle pracuje amerykański Senat – przedstawiciele Republikanów w tej izbie sugerują przeniesienie obniżek podatków na 2019 r. Prawdziwym testem dla procedowanej legislacji będzie dopiero głosowanie w Senacie. Ostatecznie notowania amerykańskich indeksów nie zmieniły się istotnie, S&P500 kończył tydzień na niezmienionym poziomie, Dow Jones spadł o 0,19%, na plusie był z kolei technologiczny NASDAQ (+0,54%).

Kiepskie nastroje panowały natomiast w strefie euro, STOXX Europe 600 spadł o 1,2%, niemiecki DAX był 1,02% pod kreską, a francuski CAC40 stracił 1,14%. Na sentymencie niekorzystnie ciążyło także umocnienie się EUR i wzrost EUR/USD z 1.165 przejściowo nawet w okolice 1,185 na fali lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych i wspomnianego braku rozstrzygnięć wokół reformy podatkowej w USA.

Pomimo spadających cen wielu kluczowych surowców akcje na rynkach wschodzących radziły sobie lepiej od rozwiniętych. Nie bez znaczenia z perspektywy indeksów było osłabienie amerykańskiej waluty względem wielu walut rynków rozwijających się. Indeks MSCI EM dedykowany tej klasie aktywów wzrósł o 0,72%, podczas gdy MSCI World był niżej o 0,26%. Dobry tydzień ma za sobą brazylijska giełda (Ibovespa +1,76%), słabo radziła sobie z kolei Turcja (XU100 -2,49%) i Rosja (dolarowy RTS -2,1%).

Mieszane wyniki osiągnęły warszawskie indeksy. Największe spółki z indeksu WIG20 kończyły tydzień ze stratą 0,56%, na minusie był także mWIG40 (-1,06%). To był dobry tydzień dla banków, najsłabiej prezentowały się z kolei spółki wydobywcze. Na plusie zamknął się natomiast sWIG80 (+1,07%).

W Polsce poznaliśmy kilka ważnych danych makroekonomicznych, szczególnie istotne były dane dotyczące wzrostu PKB oraz zmiany wynagrodzeń. Wstępny odczyt GUS pokazał przyspieszenie wzrostu PKB w III kw. do 4,7% r/r, co okazało się lepsze od oczekiwań rynkowych na poziomie 4,5%. Na tym etapie nie ma szczegółowego rozbicia danych o wzroście gospodarczym, ale wydaje się, że nadal kluczowym komponentem mógł być wzrost konsumpcji prywatnej przy jednoczesnym przyspieszeniu inwestycji. Do poprawy dynamiki PKB w III kwartale przyczyniła się także poprawa kontrybucji eksportu netto, dzięki mocnemu eksportowi i słabszej dynamice importu, co potwierdziły także dane NBP za wrzesień.

Ponadto, przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wzrosło aż o 7,4% r/r, bijąc na głowę konsensus prognoz (6,5% r/r). Po lepszych od oczekiwań danych pojawiły się także liczne wypowiedzi członków RPP, z których dwóch wynikało, że w Radzie coraz większe znaczenie mają członkowie opowiadający się za podwyżkami stóp procentowych w przyszłym roku.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji