Porozumienie OPEC podbija ceny ropy

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Największy wpływ na nastroje rynkowe w minionym tygodniu miało porozumienie OPEC, dotyczące redukcji wydobycia ropy przez zrzeszone w kartelu państwa, długo oczekiwana debata w kampanii prezydenckiej w USA między Donaldem Trumpem, a Hilary Clinton oraz notowania akcji Deutsche Banku.

Kartel państw wydobywających ropę naftową (OPEC) po raz pierwszy od ośmiu lat porozumiał się wstępnie odnośnie zmniejszenia wydobycia ropy o 740 tys. baryłek dziennie (ok. 2% dziennego wydobycia w sierpniu). Dopiero w listopadzie ma nastąpić ustalenie podziału cięcia wydobycia pomiędzy państwami kartelu. W rezultacie ceny ropy wzrosły w całym tygodniu o blisko 8,5%.

W centrum uwagi były wspomniane notowania akcji Deutsche Banku, które przejściowo traciły w ubiegłym tygodniu blisko 15% m.in. po wypowiedziach przedstawicieli niemieckiego rządu wykluczających możliwość otrzymania przez bank pomocy rządowej. Negatywną tendencję odwróciły jednak piątkowe doniesienia o tym, że w ramach negocjacji z Dep. Sprawiedliwości USA dotyczących wysokość przyznanej kary może być ostatecznie zbliżona do utworzonych na ten cel rezerw (5 mld USD vs przyznane pierwotnie 15mld USD). Ostatecznie akcje banku na giełdzie we Frankfurcie kończyły tydzień na blisko 1,5-procentowym plusie.

Amerykański S&P500 wahał się w wąskim przedziale kończąc tydzień symbolicznym 0,2-procentowym wzrostem, podobnie jak technologiczny NASDAQ, który wzrósł o 0,13%. Nieco gorsze nastroje panowały na europejskich giełdach, STOXX Europe 600 spadł o 0,67%, podczas gdy niemiecki DAX był niżej o 1,09%, a francuski CAC40 o 0,75%.

Miniony tydzień był kiepski dla warszawskiej giełdy, główny indeks WIG20 stracił 1,75%.  Największy spadek odnotowały akcje PZU (-5,32%), z kolei największy wzrost dotyczył notowań Tauronu (+4,84%). Spadki objęły także średnie spółki: mWIG40 (-1,26%). Indeks mniejszych spółek sWIG80 zyskał z kolei niecałe 0,6%. Szeroki indeks warszawskiej giełdy WIG kończył w rezultacie tydzień 1,63% pod kreską.

Wzrost awersji do ryzyka nie sprzyjał rynkom wschodzącym. Indeks MSCI EM dedykowany rynkom akcji państw rozwijających się spadł o 1,5%, podczas gdy MSCI World, w skład którego wchodzą rynki rozwinięte był niżej jedynie o 0,13%. Obniżenie ratingu Turcji negatywnie odbiło się na notowaniach tureckich spółek, główny indeks giełdy w Stambule kończył tydzień z blisko 4,1-procentową stratą. Na minusie była giełda w Hong Kongu (Hang Seng – 1,64%). Mniejsze spadki obserwowano na surowcowych rynkach, rosyjski RTS był niżej o 0,28%, a brazylijska Ibovespa spadła o 0,56%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji