Posiedzenie EBC tym razem bez niespodzianek

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Jednym z bardziej oczekiwanych wydarzeń minionego tygodnia było kwietniowe posiedzenie EBC. Po przełomowym posiedzeniu z marca tym razem zakończyło się na braku zmian w polityce pieniężnej. Prezes Mario Draghi ponownie wskazał na gotowość do użycia wszelkich dostępnych instrumentów w wypadku konieczności luzowania polityki pieniężnej, jednocześnie sugerowany poprzednim razem brak możliwości głębszego obniżania negatywnych stóp procentowych był nieco złagodzony.

W trakcie konferencji poznaliśmy także podstawowe parametry programu skupu długu korporacyjnego, który ma dotyczyć obligacji sektora niefinansowego oraz ubezpieczycieli o zapadalności w terminie nie dłuższym niż 30 lat, przy czym EBC może skupić do 70% emitowanych obligacji pojedynczej serii. Miesięczna wielkość zakupów tej klasy aktywów, która ma ruszyć od czerwca nie została podana do publicznej wiadomości (QE obejmuje 80 mld euro różnych klas obligacji miesięcznie). Pomimo przejściowej podwyższonej zmienności reakcja rynkowa była ograniczona, na koniec tygodnia EUR osłabiło się wobec USD z 1,13 do 1,12. Sprzyjało to notowaniom europejskich spółek. Niemiecki DAX był wyżej o 3,2%, Europe STOXX 600 zyskał 1,74%, podobnie jak francuski CAC40 (+1,76%). Na tym tle słabiej wyglądały indeksy za Oceanem, amerykański S&P500 zyskał bowiem 0,53%, podczas gdy technologiczny NASDAQ zakończył tydzień 0,65% pod kreską.

Czynnikiem, który w większym stopniu wpływał na wycenę rynkową i nastroje inwestorów były ceny surowców. Cena ropy w minionym tygodniu wzrosła o ponad 8%, miedź o ponad 5%, ruda żelaza +22%. Sprzyjała temu przede wszystkim poprawa percepcji perspektyw w chińskiej gospodarce przez dużą część inwestorów, jak również informacje niektórych producentów o cięciach w produkcji. Pomimo tak silnych wzrostów na rynkach surowców ostatni tydzień był odpoczynkiem w trwającej od ponad dwóch miesięcy dynamicznej zwyżce obserwowanej na rynkach wschodzących. MSCI EM nominowany w USD dedykowany rynkom rozwijającym się spadł w perspektywie całego tygodnia o 0,14%, podczas gdy MSCI World zyskał 0,97%. Główny indeks giełdy w Stambule zamknął tydzień na niewielkim plusie (XU100 +0,32%), brazylijski Ibovespa był natomiast niżej o 0,6%. Większe spadki obserwowano w Szanghaju (indeks Composite -3,86%), na tym tle stabilne notowania miały miejsce w Hong Kongu (Hang Seng +0,71%). Krajowe indeksy były na niewielkim plusie. Wzrost cen surowców sprzyjał notowaniom KGHM (+6,34%) i Lotos (+4,65%). Na wycenach ciążyły jednak notowania Orlen (-2,72%) i PKO BP (-1,96%). W rezultacie indeks największych spółek zyskał 0,16%. Lepiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki, mWIG40 zyskał 2,18%, sWIG80 0,98% a w rezultacie szeroki WIG zakończył tydzień na 0,98-procentowym plusie.

Spośród krajowych danych ostatni tydzień obfitował w nieco rozczarowujące dane, po których rynek powrócił mocniej do wyceny obniżki stóp procentowych NBP w tym roku. Produkcja przemysłowa wzrosła zaledwie o 0,5% r/r po 6,7% wzroście w lutym. Spadki widoczne były także w sprzedaży detalicznej (z 3.9%r/r do 0,8%r/r), gdzie rozczarowująco niskie były sprzedaż produktów AGD oraz odzieży (spadek o 14pp względem lutego). Głęboki spadek odnotowała produkcja budowlano montażowa (-15,8%r/r wobec -10,5%r/r).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji