Powrót optymizmu na światowych giełdach

Ubiegły tydzień kontynuuje zapoczątkowane w USA w poprzednim tygodniu wzrosty ciągnąc za sobą również europejskie parkiety. Giełdy wszystkich najważniejszych gospodarek dobrze sobie radziły i kończą tydzień na zielono. Amerykańskie S&P500 kończy tydzień 3,3% na plusie, Dow Jones 3,7% wyżej, a Nasdaq 2,6% ponad poprzednio piątkowym zamknięciem. W kierunku wzrostów na giełdach oddziaływały bardziej optymistyczne sygnały z Chin. Biorąc pod uwagę sierpniowe i wrześniowe skrajnie negatywne nastroje dotyczące chińskiej gospodarki nie było trzeba wiele aby poprawić nastrój inwestorów. Wrześniowe PMI poprawiło się w ujęciu m/m (+0,1 pkt), pozytywny wydźwięk miał również Bloomberg China Monetary Conditions Index, a tempo kurczenia się rezerw walutowych we wrześniu gwałtownie zwolniło. Chiński Shanghai Composite Index wzrósł około 4%. Uspokojeniu w Chinach nie towarzyszył przy tym wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w tym roku przez amerykański Fed, implikowane prawdopodobieństwo grudniowych podwyżek nadal wynosi poniżej 40%. Niewiele zmieniła w tym kontekście także publikacja minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC. Rynek spodziewa się obecnie pierwszej podwyżki dopiero w marcu, kiedy to implikowane prawdopodobieństwo podwyżki wzrasta do 60%.

Europejskie rynki w ślad za Chinami i USA rosły w ubiegłym tygodniu w obiecującym tempie (EURO STOXX 50 +5,25%; STOXX EUROPE 600 +4,3%). Najdynamiczniej rosnącymi sektorami ubiegłego tygodnia okazały się sektor wydobywczy (SXPP +17%), energetyczny (SXEP +11,2%) oraz motoryzacyjny (SXAP +10,7%). Na wyniki sektora motoryzacji z pewnością miał wpływ odbijający się Volkswagen, którego akcje w ciągu 5 ostatnich sesji wzrosły o blisko 25%. Jeżeli chodzi natomiast o rynek wydobywczy imponujące odbicie na akcjach Glencore, który zyskał 36% w ciągu tygodnia, a od dołka z przed 2 tygodni zyskał 85%.

Rodzimy parkiet również dostarcza optymistycznie nastawiające wzrosty. Najważniejszy WIG20 kończy tydzień 5,3% wyżej, MWIG40 5,4% wyżej, a SWIG80 nieznacznie gorzej, lecz nadal na plusie o 2,8%. Ubiegłotygodniowym bohaterem polskich blue chipów stał się KGHM, który zamknął tydzień 21,2% wyżej.

Optymizm na rynkach spowodował spadek cen obligacji powodując wzrost ich rentowności. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek wzrosła do poziomu blisko 2,1%, natomiast polskie obligacje praktycznie utrzymały rentowność z poprzedniego tygodnia na poziomie 2,69%

Damian Czupryński
Analityk

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji