Pozytywne nastroje na giełdach, choć dane makro wciąż mieszane

Miniony tydzień obfitował w kolor zielony na giełdach zarówno rynków rozwiniętych, jak i wschodzących. Siłę byków widać było nie tylko w Stanach Zjednoczonych i Europie ale również w Azji i w Ameryce Południowej. S&P 500 zyskał +2,32 %, DAX +3,88 %, CAC 40 + 2,65 % a Shanghai Composite +3,5 %. Brazylijska BOVESPA zakończyła tydzień na 1,35-procentowym plusie, nieznacznie wzrósł również turecki ISE 100, o 0,42 %. Gorzej zachowywała się giełda w Japonii, gdzie w przeciwieństwie do pozostałych parkietów Nikkei 225 stracił w analogicznym okresie -1,03 %. Powodów do narzekań nie mieli też inwestorzy na polskim parkiecie. WIG 20 wzrósł o 2,55 %, mWIG 40 o 2,65 %, zaś indeks najmniejszych spółek sWIG 80 zyskał 0,98 %.

Nowa przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen zapowiedziała brak istotnych zmian w polityce FED, co może sugerować utrzymanie obecnego tempa ograniczania poluzowania ilościowego, zaś Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zagłosowała za zawieszeniem krajowego limitu zadłużenia do marca 2015 r. Informacje te skłoniły inwestorów do dalszych zakupów przyczyniając się do wzrostów amerykańskich indeksów. Zachowawcza polityka banku centralnego ma swoje uzasadnienie we wciąż niestabilnym wzroście gospodarczym - warto wspomnieć o gorszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w styczniu. Liczba nowo-zarejestrowanych bezrobotnych również nieznacznie „in minus” przekroczyła projekcje i wyniosła 339 tys. wobec spodziewanych 332,5 tys.

W Strefie Euro dane makroekonomiczne o produkcji przemysłowej okazały się być poniżej konsensusu. Pozytywnie zaskoczył jednak odczyt PKB dla Francji i Niemiec za IV kw. 2013 roku.

Relatywnie dobre wieści dla inwestorów płyną zaś z Państwa Środka. Znacznie lepsze od oczekiwań okazały się dane o dynamice eksportu oraz importu Chin. Niepokoić może jednak trochę wyższa niż się spodziewano za styczeń inflacja CPI (2,5 % r/r wobec 2,4 % r/r).

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji