Prezydencka propozycja założeń ustawy o kredytach walutowych

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Dla krajowego rynku finansowego w ubiegłym tygodniu najważniejsza była oczekiwana od dawna prezydencka propozycja projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów CHF. W pierwszej kolejności dotyczy ona jedynie zwrotu spreadów walutowych liczonych do kwoty kredytu w wysokości 350 tys. zł dla pojedynczego klienta.

W uzasadnieniu projektu określono koszt zwrotu spreadów związanych z uruchomieniem kredytu dla sektora bankowego na 3,6-4 mld złotych. Ustawa, która została skierowana do Sejmu oraz ma szansę wejść w życie na jesieni. Drugim krokiem, nad którym będą trwały dalej prace miałoby być regulacyjne powiększenie wymogów kapitałowych dla banków z portfelami CHF, skłaniając tym sektor bankowy do dobrowolnej konwersji waluty kredytu na warunkach korzystnych dla kredytobiorców (np. równoważących koszty banku związane z pozyskaniem podwyższonych kapitałów).

Szacunkowy całkowity koszt tych operacji dla krajowych banków może być ostatecznie mniejszy w stosunku do  wcześniejszych propozycji i jednocześnie nie zagrozi stabilności sektora finansowego, co istotnie przyczyniło się do poprawy sentymentu rynkowego w sektorze bankowym oraz zmniejszyło premię za ryzyko polskich aktywów, w tym przyczyniło się do umocnienia złotego i krajowych obligacji. W rezultacie indeks WIG dla krajowych banków wzrósł w ubiegłym tygodniu o 9,34% (najmocniej wzrosły notowania banku Getin Noble Bank +20,9%, Millennium +18,3%, mBank +16,3%, PKO BP +15,76%, Alior +10,9%). Indeks największych spółek wzrósł w konsekwencji o 3,73%, podczas gdy szeroki WIG o 3,1%.

Na plusie tydzień kończyły także amerykańskie indeksy, które po bardzo pozytywnych piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy zakończyły tydzień w okolicy historycznych szczytów. Zatrudnienie poza rolnictwem w lipcu wzrosło o 255 tys. osób (oczekiwano 180 tys.), wobec 292 tys. w czerwcu z rewizją w górę. Pozytywnie kontrybuowały wszystkie z kategorii, w tym przemysł. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,9%, przy czym w znacznej mierze wynikało to ze wzrostu aktywności zawodowej dotychczas nieaktywnych osób (stopa aktywności zwiększyła się z 62,7% do 62,8%), co jest sygnałem strukturalnej poprawy. W perspektywie całego tygodnia S&P500 zyskał 0,49%, a technologiczny NASDAQ 1,21%. Nieco słabiej radziły sobie europejskie indeksy, Europe STOXX 600 zanotował spadek o 0,08%, przy czym niemiecki DAX był wyżej o 0,29%, a francuski CAC40 spadł o 0,66%.

Dobrze radziły sobie rynki wschodzące. Indeks MSCI EM dedykowany akcjom państw wschodzących wzrósł o 1,44%. Na plusie była giełda turecka (XU100 +0,88%), brazylijska (Ibovespa +0,62%). Hang Seng z Hong Kongu zanotował wzrost o 1,16%.

Pozytywnie na sentyment rynkowy wpłynęła także decyzja Banku Anglii o poluzowaniu polityki pieniężnej w odpowiedzi na pogorszenie koniunktury po Brexit. Pakiet luzowania objął obniżkę stóp procentowych o 25 pb, zwiększenie skali zakupów w ramach programu QE o GBP 70 mld, spośród których GBP 10 mld przeznaczone będzie na skup obligacji korporacyjnych oraz wprowadzenie nowego programu wsparcia dla akcji kredytowej.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji