Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego

Ubiegły tydzień na światowych rykach akcji upłynął pod znakiem odbić. Najsilniej odbiły się akcje tureckie (4,4%), w ślad za nimi podążały indeksy giełd azjatyckich: koreański KOSPI (2,2%), chiński Hang Seng (2,7%), japoński Nikkei 225 (3,4%) oraz giełda rosyjska (RTS 2,4%).

Jedynie w przypadku brazylijskiej Bovespy możemy mówić raczej o wyhamowaniu spadków (0,9%) – akcje spółek notowanych w Brazylii były przez ostatnie kilka tygodni intensywnie wyprzedawane przez inwestorów, co sprowadziło je do poziomów z 2009 roku, czyniąc ten rynek jednym z najgorszych na świecie. Zachodnie giełdy odnotowały w tym czasie umiarkowane wzrosty (S&P500 0,9%; FT-SE 100 1,6%, DAX 2,2%), zaburzane przez wypowiedzi Bena Bernanke odnośnie możliwego zakończenia luzowania ilościowego polityki monetarnej (quantitative easing) oraz słabsze od oczekiwanych wartości indeksu PMI w Chinach.

Na polskim rynku niewątpliwie najistotniejsza była konferencja rządu odnośnie przeglądu systemu emerytalnego, na której minister finansów przedstawił propozycje jego „zreformowania”, czytaj zagrabienia realnych środków oraz możliwie szybkiego ich wydania na bieżące potrzeby ZUS’u. Wszelkie omawianie trzech wariantów nie ma większego sensu jako, że sprowadza się do nadania możliwości „wyboru” obywatelom i niejako zrzucenia na nich winy za wybór między złym, bardzo złym i tragicznym.

W związku z powyższym akcje spółek, w których fundusze emerytalne mają istotne udziały ucierpiały stosunkowo mocno niezależnie od atrakcyjności swojej bieżącej wyceny (vide raczej mało atrakcyjna Bogdanka -12%, vs dość ciekawe Kęty -11,8%). Oprócz silnej reakcji inwestorów na konferencję prasową do czwartkowych spadków przyczyniły się niższe, od oczekiwanych przez rynek, poziomy dywidend w spółkach kontrolowanych przez skarb państwa PKN i PGE. Czwartkowe spadki na warszawskim parkiecie dają nam przedsmak tego, co się może stać, gdy inwestorzy zagraniczni zechcą istotnie zredukować ekspozycję. Dodatkowo w razie zagrabienia aktywów OFE przez ZUS reszty zniszczenia dokona wyprzedaż znacjonalizowanych akcji.

W nadchodzących tygodniach warto przyglądać się przebiegowi sezonu wyników w USA, który startuje za tydzień, oraz dalszemu rozwojowi wypadków w sprawie systemu emerytalnego.

Maciej Chudzik
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji