Reforma podatkowa w USA i Yellen wspierają dolara

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W zeszłym tygodniu na bazowych rynkach akcji panowały bardzo dobre nastroje. Amerykański S&P500 zyskał 0,72% (ponownie na historycznych szczytach), nieco słabiej radził sobie przemysłowy Dow Jones (+0,25%), podczas gdy technologiczny NASDAQ wzrósł o 1,09%. Sporo optymizmu panowało w strefie euro. Szczególnie dobrze radził sobie niemiecki DAX, który kończył tydzień 1,88-procentowym wzrostem. STOXX Europe 600 był wyżej o 1,32%, a francuski CAC40 o 1,05%.

Dobre nastroje w USA tłumaczą m.in. opublikowane założenia reformy podatkowej. Zgodnie z oczekiwaniami planowane jest uproszczenie struktury podatku PIT i obniżenie najwyższej ze stawek (obowiązywać mają trzy progi 12%, 25% oraz 35% - wobec siedmiu obecnych). Po stronie podatków dla przedsiębiorstw zaplanowano obniżenie stawki z 35% do 20% oraz możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o wydatki kapitałowe, przynajmniej na okres 5 lat. Propozycje prezydenta Trumpa wpłynęły na umocnienie amerykańskiej waluty oraz wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych. W tym samym kierunku oddziaływały ubiegłotygodniowe wypowiedzi prezes Fed J.Yellen, w ocenie której zbyt wolne zacieśnienie polityki pieniężnej w USA byłoby błędem mogącym doprowadzić do przegrzania na rynku pracy i zagrozić stabilności finansowej. Komentarz ten można traktować jako potwierdzenie, że FOMC jest zdecydowany aby kontynuować podwyżki stóp i to już na najbliższym grudniowym posiedzeniu. W ostatnich tygodniach wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo takiego scenariusza istotnie wzrosło, choć inwestorzy nadal pozostają sceptyczni czy Fed będzie w stanie kontynuować podwyżki w przyszłym roku.

Wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w USA i silne umocnienie USD w stosunku do pozostałych walut negatywnie odbiło się z kolei na sentymencie do rynków wschodzących. W rezultacie MSCI World wzrósł o 0,39%, podczas gdy grupujący państwa wschodzące MSCI EM spadł o 1,84%. Pod kreską była giełda w Stambule (turecki XU100 spadł o 1,16%), brazylijski Ibovespa był niżej o 1,45%, a Hang Seng z Hong Kongu kończył tydzień 1,16% pod kreską.

Na krajowym rynku relatywnie dobrze radziły sobie mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (+1,28%), sWIG80 (-0,01%), podczas gdy traciły większe spółki: WIG20 (-0,74%). Wzrost awersji do ryzyka miał także przełożenie na osłabienie się krajowej waluty. Ruch ten został jednak częściowo zneutralizowany, bowiem istotnym wzmocnieniem dla złotego okazały się jednak piątkowe wstępne dane o inflacji, które zaskoczyły wzrostem dynamiki z 1,8% r/r do 2,2% r/r (konsensus 2,0%r/r).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji