Rentowności obligacji najniższe w tym roku

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Ubiegły przedświąteczny tydzień był dość spokojny na rynkach finansowych oraz nie wniósł wiele nowego w szersze postrzeganie tendencji rynkowych, największy wpływ na nastroje miały dyplomatyczne napięcia w relacji USA – Korea Północna, oczekiwania na wybory we Francji, jak również wypowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który stwierdził, że dolar amerykański jest zbyt silny, a stopy procentowe powinny pozostać nisko (w trakcie kampanii obwiniał Fed za zbyt długie utrzymywanie niskich stóp procentowych).

Czynniki te sprzyjały umocnieniu się amerykańskich obligacji skarbowych, których rentowność obniżyła się do poziomu najniższego od listopada (po zwycięstwie D.Trumpa w wyborach). Tym samym śladem podążały krajowe obligacje skarbowe, a rentowność 10-letnich obligacji spadła do 3,4%. W konsekwencji osłabił się także USD, co pozwoliło nieco odetchnąć rynkom wschodzącym. Ostatecznie bowiem poradziły sobie one w minionym tygodniu nieco lepiej niż rynki rozwinięte, indeks MSCI EM wzrósł o 0,16%, podczas gdy MSCI World spadł o 0,63%.

Umiarkowany wzrost awersji do ryzyka przełożył się na spadek amerykańskich indeksów giełdowych, S&P500 stracił 1,11%, technologiczny NASDAQ obniżył się o 1,23%, podczas gdy przemysłowy Dow Jones spadł o 0,98%.

Podobnie tydzień wyglądał na europejskich parkietach, niemiecki DAX kończył tydzień o 0,95% niżej, francuski CAC40 stracił 1,25%, a STOXX Europe 600 był 0,1% pod kreską. Z uwagą inwestorzy w minionym tygodniu obserwowali sondaże w wyborach prezydenckich we Francji, których pierwsza tura odbędzie się w najbliższą niedzielę. Doszło w nich bowiem do istotnych zmian M. Le Pen i E. Macron dalej wprawdzie prowadzą z wynikiem 23-24%, ale poparcie dla dwóch pozostałych kandydatów (F. Filon, J. Mélenchon) jest już niewiele niższe (18-19%). Po ostatnich debatach telewizyjnych istotny wzrost poparcia w ostatnich dniach zanotował zwłaszcza kandydat skrajnej lewicy J. Mélenchon (którego program nie jest najlepiej postrzegany przez większość uczestników rynku finansowego), kosztem kontrkandydata z Partii Socjalistycznej B.Hamona. Utrzymanie bieżących tendencji zwiększa niepewność, którzy kandydaci przejdą do drugiej tury wyborów prezydenckich, z czego największym ryzykiem na ten moment wydaje się nadal jednak mało prawdopodobny scenariusz, że zmierzą się ze sobą w drugiej rundzie M. Le Pen i J. Mélenchon.

Pod kreską były także krajowe indeksy, WIG20 spadł o 0,65%, a szeroki WIG o 1,0%. Spośród największych spółek w dół ciągnęły notowania akcji JSW (-6,6%) oraz KGHM (-6,2%). Na solidnym plusie kończyły z kolei notowania PKN (+5,97%) oraz PGNiG (+3,66%). Na czerwono kończyły tydzień także mniejsze i średnie spółki: mWIG40 był niżej o 2,01%, a sWIG80 spadł o 1,23%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji