Rosja: giełda barometrem gospodarki

Słabość rosyjskiego rynku kapitałowego z pierwszego kwartału 2013 r. nasiliła się w kwietniu. Do jego połowy, indeks RTS spadł o 13% YTD na fali ponad 10-procentowego spadku ceny ropy Brent w pierwszych 2 tygodniach miesiąca. Później RTS odrobił część strat w wyniku odbicia cen tego surowca, ale wciąż pozostawał pod kreską 9,1 % YTD. Sektor dóbr konsumpcyjnych był liderem giełdy w Moskwie, a na jego czele była spółka Magnit.

Przemysł metalurgiczny oraz górnictwo były pod presją w wyniku kiepskich rezultatów za 2012 r. oraz za pierwszy kwartał bieżącego roku. Niestety sektor wydobycia ropy i gazu również nie zachwycił ze względu na spowolnienie gospodarcze w Chinach i spadające ceny ropy.

W maju rosyjski rynek akcji dalej był pod kreską, tracąc 4,6%. MICEX cały czas był pod negatywną presją ze strony Chin i Europy (chińska produkcja przemysłowa oraz niemiecki PKB zwolniły, a Francja weszła w fazę recesji). Co więcej, odczyty PMI z Państwa Środka oraz obawy o ograniczenie programu QE przez amerykański FED pogłębiły niedźwiedzie nastroje. Ukazujące się w maju dane makroekonomiczne za 1 kwartał przyniosły mieszane odczucia inwestorom.

Z jednej strony PKB wzrósł w pierwszych trzech miesiącach roku o 1,6 % r/r (konsensus 1,2%), z drugiej zaś spadła zannualizowana nadwyżka na rachunku obrotów (z 3 % PKB w 2012 r. do 2,6 % w pierwszym kwartale 2013 r.) Przyczyną gorszych danych w obszarze wymiany hadlowej może być stopniowy spadek eksportu, oraz wzrost importu. W maju, podobnie jak w kwietniu najlepiej na parkiecie zachowywały się spółki działające w sektorze dóbr konsumpcyjnych, maruderami były zaś te z branży metalurgicznej i górniczej, które gorzej sobie radzą w otoczeniu słabszych danych z Chin. Czerwiec przyniósł już mniejsze spadki na rosyjskim parkiecie a szeroki indeks MSCI Russia był pod kreską -3,4 %. Warto również wspomnieć, że w drugim kwartale roku, Duma Państwowa zaaprobowała osobę Elviry Nabiulliny na stanowisku szefa banku centralnego. Nowy prezes opowiedział się za koniecznością stopniowego przechodzenia na politykę celu inflacyjnego, co ma zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne i zwiększyć zaufanie inwestorów do tamtejszego rynku.

Oceniając sytuację w rosyjskiej gospodarce, warto spojrzeć na wartość indeksu zaufania w przemyśle, który jest wyliczany na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 4000 przedsiębiorstw z różnych podsektorów i przyjmuje wartości od -100 (wszyscy respondenci uważają, że sytuacja jest trudna i będzie jeszcze gorsza) do +100 (powszechna opinia, że jest dobrze a będzie jeszcze lepiej). Historycznie, indeks przyjął najniższą wartość równą -20 w grudniu 2008 r., najwyższą równą 7 w lipcu 2007 r., a średnio od 2005 r. wyniósł -2,48. Na koniec kwietnia 2013 r. indeks wyniósł -1, na koniec maja zero, a pod koniec czerwca spadł do poziomu z kwietnia, co pokazuje mieszane nastroje wśród przedsiębiorców rosyjskich, choć znajdujące się powyżej długoterminowej średniej.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących