Rosja: na parkiecie wciąż tanio, ale hossy nie widać

Giełda rosyjska wzrosła o 4,1 % w październiku, pozostając w tyle w stosunku do innych parkietów regionu. Cena ropy Brent utrzymywała się w granicach 109 dol./bbl. Realny PKB wrósł w drugim kwartale 2013 r. o 1,2 % r/r, czyli tyle samo co w okresie styczeń-marzec.

Wrześniowy odczyt inflacji CPI pokazał jej spadek do 6,1 % r/r z 6,5 % r/r w sierpniu. Październikowy odczyt PMI w przemyśle przekroczył oczekiwania i  wyniósł 51,8, podczas gdy we wrześniu wynosił 49,4. Rosja zwiększyła zakres współpracy handlowej z Chinami po podpisaniu 21 porozumień handlowych, wliczając kontrakt na dostawy ropy do Chin przez rosyjski Rosneft w wysokości 100 milionów ton. Bank VTB domknął transakcję sprzedaży 50 % udziałów w operatorze komórkowym Tele2 Russia.  Sberbank pokazał dobre wyniki finansowe za III kw. zarówno pod kątem jakości aktywów, jak i wzrostu wolumenu kredytów dla przedsiębiorstw. Najlepiej zachowywały się walory Rostelecom, Sberbanku oraz Gazpromu. Ostatnie debiuty na moskiewskim parkiecie zabrały nieco pieniędzy z rynku wtórnego ale pokazały silne zainteresowanie międzynarodowych rynków. Najgorzej zachowywały się w październiku akcje Inter RAO, transneft Prefs oraz LSR Group.

Listopad nie był dobrym okresem dla moskiewskiego parkietu, który zakończył miesiąc z 5,3-procentową stratą. Niedźwiedzie nastroje zawitały również na rynek walutowy a rubel stracił 3,1 % do dolara. Zwiększona presja na wzrost cen ropy najkorzystniej przełożyła się na kurs Rosneftu z uwagi na jego duże zlewarowanie.

W III kw. dynamika PKB nieznacznie przyspieszyła w stosunku do półrocza, wynosząc 1,3 % r/r. PMI dla przemysłu kontynuowało trend wzrostowy zapoczątkowany w sierpniu. W październiku PMI wyniosło 51,8 i po raz pierwszy od lipca przekroczyło graniczną wartość 50. Z drugiej strony produkcja przemysłowa „skurczyła się” o -0,1 % r/r, podczas gdy we wrześniu zanotowała 0,3-procentowy wzrost r/r. Inflacja CPI spadła z 6,3 % r/r we wrześniu do 6,1 % r/r w październiku. Największymi maruderami parkietu były telekomy. Rostelecom spadł o 9,1 % na fali wiadomości o buybacku i potencjalnego joint venture z Tele 2. Megafon także był pod presją wyprzedaży pomimo danych za III kwartał zgodnych z oczekiwaniami rynkowymi. Sektor finansowy zachowywał się lepiej niż szeroki indeks, a walory VTB i Sberbanku były jednymi z najlepszych.

W pierwszych trzech tygodniach grudnia parkiet w Moskwie był jednym z najlepiej zachowujących się spośród wszystkich głównych rynków wschodzących a indeks MSCI Russia wzrósł o 2,5 %. Od początku IV kw. (1 październik-19 grudzień), rosyjski parkiet stracił jednak 3,1 %, czyli więcej niż szeroki indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets (-2,32 %).

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI


Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących