Rosja: silny parkiet pomimo słabszych danych z sektora realnego

W lipcu na moskiewskim parkiecie przeważały bycze nastroje, co skutkowało wzrostem indeksu MSCI Russia o 3,4%, pomimo iż dane makroekonomiczne nie były optymistyczne.

Wzrost produkcji przemysłowej był anemiczny w czerwcu i wyniósł 0,1% w stosunku do maja. Inflacja bazowa spadła do 6,9% w czerwcu z 7,4% w maju. Bezrobocie wzrosło w czerwcu do 5,4% z 5,2% w maju, jednakże pozytywnym zjawiskiem był wzrost sprzedaży detalicznej o 3,5% r/r w stosunku do 2,9% r/r w poprzednim miesiącu. Najwięcej zyskiwały walory Gazpomu po tym, jak okazało się, że nakłady kapitałowe będą poniżej oczekiwań. Rostelecom i Severstal również zyskiwały więcej niż cały parkiet, a niektórzy producenci stali odbijali się od rocznych minimów. Z drugiej strony, walory Uralkali traciły na fali decyzji spółki o zamrożeniu wartego 1,6 mld USD pakietu skupu akcji.

W sierpniu i wrześniu przemysłowe PMI liczone przez bank HSBC wyniosło 49,4, zaś średnia za cały III kwartał 2013 r. przyjęła wartość 49,3. Odczyty PMI poniżej krytycznej wartości 50 są wywołane przede wszystkim marginalnym wzrostem nowych zamówień wśród producentów i pogorszeniem koniunktury w eksporcie. Czynnikiem stymulującym rosyjską gospodarkę są wciąż niewygasłe kontrakty i zamówienia zaciągnięte w poprzednich okresach, jednak ich liczba spada już od siedmiu miesięcy, czyli najdłużej od września 2012 r. Niekorzystne dane dotyczące koniunktury przekładają się na rynek pracy, gdzie najbardziej widać to po spadającym zatrudnieniu w przemyśle. Patrząc się na powolny wzrost produkcji przemysłowej w połączeniu z gorszymi nastrojami w przemyśle i słabnącym eksportem można uznać, że gospodarka rosyjska znajduje się w stagnacji.

Problemy sektora realnego gospodarki nie przełożyły się na rynek kapitałowy. Szeroki indeks MSCI Russia zyskał w lipcu 3,3 %, w sierpniu stracił 1,2%, by ponownie we wrześniu wzrosnąć o 9,4%. Ogólnie, w całym III kwartale indeks MSCI Russia zyskał 11,7%.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących