Ruch korekcyjny na giełdzie powinien się jeszcze utrzymać

Ubiegły tydzień przyniósł bardzo zróżnicowane stopy zwrotu inwestorom z całego świata. Wyjątkowo nie można wskazać jednolitych grup rynków, które byłyby lepsze od pozostałych. Poza dwoma wyjątkami, z braku istotnych danych nie widzieliśmy też zdecydowanych trendów na poszczególnych  rynkach. Amerykański Standard&Poor’s 500 zyskał 0,5%, niemiecki Dax 0,3%, rosyjski RTS 0,6% natomiast japoński Nikkei 225 dodał jedynie symboliczne 0,1%. W grupie spadających znalazł się koreański KOSPI -1,3%, francuski CAC 40 -1,3% oraz węgierski BUX -1,4%. Wyróżniającymi się giełdami były: Turcja oraz Brazylia. Turecki indeks tracił 8,5% głównie na oczekiwanych słabych wynikach banków oraz nadchodzącym ograniczeniu ekspansji monetarnej przez FED, co skłoniło inwestorów zagranicznych do wycofywania środków z rynków wschodzących. Na plus wyróżniała się giełda brazylijska, która kontynuuje odbicie z wynikiem 1,3%.

Na tle powyższej zbiorowości WIG ze stopą zwrotu 0,2% nie prezentuje się źle. Natomiast WIG20 (-1,2%), to już zupełnie inna historia. W ubiegłym tygodniu skorygował się istotnie kurs Eurocash’u (-8,9%) oraz GTC (-5,5%). Zyskiwały TPSA (7,7%) oraz KGHM (4,1%). Z mniejszych spółek wyróżnił się Petrolinvest, tracąc 30% i osiągając przy tym najniższy w historii poziom kursu. Spadki związane są między innymi ze sprzedażą przez Ryszarda Krauze znacznego pakietu akcji. Siłę kursu pokazał Bank Millennium, zyskując 9,7%.

Wydaje się, że ruch korekcyjny na naszej giełdzie powinien się jeszcze przez chwilę utrzymać, szczególnie, że inwestorzy wracają z wakacji a przed nami kluczowa decyzja rządu w sprawie formy nacjonalizacji OFE. Za granicą czeka nas również oczekiwane ograniczenie Quantitative Easing 3 przez FED – niby spodziewane, ale jeszcze nie było takiej informacji, która byłaby uwzględniona w cenach.

Maciej Chudzik
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji