Słabe dane z USA i wysoka zmienność światowych indeksów

Największy wpływ na rynek w ubiegłym tygodniu miała piątkowa publikacja danych z rynku pracy w USA, które to okazały się wyjątkowo rozczarowujące. We wrześniu amerykańska gospodarka stworzyła 142 tys. miejsc pracy wobec oczekiwanych 203 tys. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,1%, pomimo dalszego spadku udziału osób pracujących pośród amerykańskich obywateli. Poza słabymi wrześniowymi payrollami miejsce także istotna rewizja w dół sierpniowych danych. Amerykańskie indeksy, mimo mocnych spadków na otwarciu piątkowej sesji, zamknęły tydzień optymistycznym akcentem. S&P500 wzrósł o 1,04%, Nasdaq o 0,45%, a Dow Jones o 2,7%. Stosunkowo niewielka zmiana S&P500 nie oznacza, że tydzień był spokojny. Zmienność rynku była wyjątkowo duża, a indeks potrafił wahać się w ciągu dnia nawet o 2,5%. Publikowane w piątek dane miały być kolejnym dla Fed czynnikiem wskazującym na podniesienie jeszcze w tym roku stóp procentowych. W ocenie inwestorów moment ten jednak istotnie się oddalił. Na dzień dzisiejszy implikowane prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych w grudniu wynosi 30%, październik wykazuje zaledwie 5% szansę na podniesienie stóp.

Publikacja negatywnie odbiła się na piątkowych kursach zamknięcia europejskich indeksów, które traciły w reakcji na umocnienie się euro wobec dolara oraz obawy o globalne tempo wzrostu gospodarczego. Niemiecki DAX zakończył ubiegły tydzień z 1,4-procentową stratą, a francuski CAC był niżej o niecałe 0,5%. W dół notowania w Niemczech ciągnęły akcje Volskwagena, których wycena nadal cierpi z powodu afery jaka się rozpętała wokół fałszowania emisji spalin. Akcje VW w ciągu tylko ubiegłego tygodnia spadły aż o 12,5%. We wtorek VW poinformował, że odpisy sięgną 6,5 mld EUR wyłączając kary.

Czerwono była także na krajowym parkiecie, indeks WIG20 przyniósł stratę na poziomie 1,72%. Na tym tle lepiej zachowywały się krajowe mniejsze i średnie spółki, indeks mWIG40 zakończył bowiem tydzień z 0,85-procentowym minusem, podczas gdy sWIG80 stracił 0,11%. Zmienność intraday również w Europie sięgała ponad 2,5%. Rynki europejskie, zgodnie z oczekiwaniami, podążają już za Ameryką i odrabiają straty wywołane piątkowymi danymi na poniedziałkowej sesji.

Chiński indeks giełdy w Szanghaju, przy stosunkowo ograniczonej na tle ostatnich miesięcy zmienności, skończył tydzień niżej o 1,3%. Większa zmienność cechowała Hang Seng z Hong Kongu, który przejściowo tracił nawet 3%, zakończył jednak tydzień na 1,5% plusie, czemu sprzyjały m.in. stabilizujące się dane ekonomiczne z Chin oraz rosnąca liczba udzielanych kredytów konsumenckich. Ponadto chińskie władze zdecydowały się na dodatkowe stymulowanie gospodarki poprzez obniżenie opodatkowania zakupów motoryzacyjnych oraz obniżenie wymagań do kredytów hipotecznych.

W rekacji na słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy kontynuowane były silne wzrosty cen obligacji. Rentowność amerykańskich 10-letnie papierów skarbowych ponownie spadła poniżej 2%. Krajowe dziesięciolatki kończyły tydzień z rentownością na poziomie 2,67%. Poprzedni tydzień zamknął się na poziomie 2,84%, co oznacza spadek o 17bp.

Damian Czupryński
Analityk

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji