Spadki na giełdach po decyzji Fed

Miniony tydzień był kolejnym już przynoszącym spadki indeksów światowych giełd. Amerykańskie S&P500 zakończyło tydzień na stracie 1,36%, przemysłowy DIJ -0,43%, jednak najwięcej stracił  technologiczny NASDAQ, bo aż 2,92%. Spadki występujące od poniedziałku do czwartku na większości giełd zostały częściowo odrobione na piątkowej sesji, kiedy to inwestorzy byli bardziej optymistycznie nastawieni, częściowo dzięki czwartkowej wypowiedzi szefowej FEDu - Janet Yellen, w której podtrzymała ona gotowość Fed do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Skupiła się głównie na cenach oraz miejscach pracy, praktycznie nie wspominając o zmienności rynków finansowych oraz wyraziła pewność jakoby inflacja miała w ciągu kolejnych 2-3 lat powrócić do docelowych poziomów. Czwartkowe wystąpienie podniosło szanse na podwyżki stóp w przewidywanym terminie 16 grudnia, nadal nie przekracza ono jednak 50% zgodnie z prawdopodobieństwem implikowanym z rynku futures (kształtuje się ono w okolicach 45%).

Powodów spadków na giełdach w Stanach ciężko doszukiwać się w danych makro, ubiegły tydzień nie był bogaty w publikacje, a te które się pojawiły były zgodne lub nawet wyższe od oczekiwań.  Los amerykańskich akcji jest dalej uzależniony od podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz chińskiej gospodarki. Indeks giełdy w Szanghaju zakończył ubiegły tydzień na 0,18% stracie, przy czym istotna jest poniedziałkowa próba wybicia, kiedy to SHC wzrósł prawie o 1%. Faktem jest, że Chińska produkcja i przemysł – najbardziej uzależnione od surowców, nadal są dosyć słabe, można mieć jednak nadzieję, że sytuacja będzie się stopniowo stabilizować dzięki wprowadzonej polityce monetarnej.

Europejski rynek również kończy tydzień w kolorze czerwonym (DAX -2,3%; SX5E -1,4%; SXXP -1,55%). Tu podobnie jak w przypadku amerykańskich indeksów piątek był dniem optymizmu, kiedy to główne indeksy rosły nawet około 3%. Głównym uczestnikiem spadków były akcje producentów samochodów. Motoryzacyjny indeks SXAP spadł około 11% na wieści o podawaniu przez Volkswagena nieprawdziwych danych emisji spalin w VW oraz Audi. Zarówno VW jak i należące do tej samej grupy Porsche spadły o blisko 30% ciągnąc za sobą mocno motoryzacyjnego DAX. Niemiecki indeks mocno odbił się w piątek, jednak do czwartku spadek sięgał około 5%. Peugeot, Renault, Daimler oraz Fiat również odnotowały spore straty.

Polski WIG20 odnotował spory, bo aż 3,5% spadek, co przełożyło się na najniższe zamknięcie tygodnia od kilku miesięcy. W słabej kondycji są też średnie i małe spółki. MWIG40 stracił 1,93%, a SWIG80 -1,34%. Oba indeksy zachowywały się podobnie, jak większość indeksów światowych i traciły do czwartku, po czym nieco odbiły w piątek w kontekście wieści ze stanów. 

Rentowność 10-letnich obligacji spadła do 2,84% z 2,96% piątek do piątku.

Damian Czupryński
Analityk

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji