Spadki na rynkach rozwiniętych i w Polsce, zielono na rynkach rozwijających się

Miniony tydzień wyraźnie rozgraniczył rynki rozwinięte od rozwijających się poprzez spadki na tych pierwszych i wzrosty na tych drugich. Amerykański S&P 500 stracił -0,68% a wraz z nim niemiecki DAX i francuski CAC40, które spadły odpowiednio o -0,74% oraz -0,83%. Jedynie japoński Nikkei 225 wzrósł o niewielkie +0,14%. Siła byków widoczna była na rynkach rozwijających się, choć i tu nie wszędzie. Chiński Shanghai Composite zwiększył swoją wartość o +2,01%, brazylijska BOVESPA o +3,16%, zaś rosyjski MICEX o +1,01%. Maruderem pośród emerging markets był turecki XU100, który spadł o -1,72%.

Polska giełda poszła w ślad parkietów starej Europy i Stanów Zjednoczonych. Indeks WIG20 spadł o -1,08%, mWIG 40 o -1,29%, zaś MIS80 o -1,55%.

W Stanach Zjednoczonych istotnymi danymi były te napływające z rynku pracy, które niestety okazały się negatywne. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 317 tys. wobec oczekiwań na poziomie 312 tys., zaś liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 2614 tys. przy konsensusie na poziomie 2590 tys.

W Europie dane makro z gospodarki strefy euro były mieszane. Z jednej strony pozytywnie zaskoczyły dane dotyczące produkcji przemysłowej, która wzrosła w kwietniu w euro landzie o +0,8% m/m (oczekiwano 0 %) oraz +1,4% r/r (oczekiwano +0,97%). Z drugiej zaś, odczyt indeksu krótkoterminowych nastrojów Sentix za miesiąc czerwiec  wyniósł 8,5 ( przy oczekiwaniach wynoszących aż 14,5), osiągając tym samym najniższą wartość od grudnia 2013 r.

W Polsce najważniejsze dane napłynęły z rynku pieniądza. Zaskoczył odczyt inflacji za miesiąc maj, która wyniosła 0,2% r/r przy konsensusie na poziomie 0,35%, co przybliża szansę na obniżkę stóp procentowych przez RPP w III/IV kwartale tego roku. W maju w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z 0,1-procentową deflacją. Na naszym parkiecie zwrócić uwagę może odwrotna zależność pomiędzy wielkością spółek w indeksie a jego zeszłotygodniowym spadkiem. Może to być spowodowane większym akcjonariatem OFE w małych i średnich przedsiębiorstwach a zarazem wyższym popytem ze strony zagranicy na polskie blue chipy.

Na rynkach rozwijających się pozytywnie zaskoczył wyższy od oczekiwań odczyt dynamiki inflacji za maj w Chinach. Również kwota nowych kredytów, podaż pieniądza a także sprzedaż detaliczna w Państwie Środka okazały się wyższe od oczekiwań analityków.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji