Spółki z WIG20 nadal pod presją

Miniony tydzień nie był łaskawy dla polskiej giełdy. Indeks największych spółek WIG20 obniżył się o 4,25%. Poniżej ubiegłego tygodnia zamknęły się wszystkie spółki w indeksie, największe straty odnotowano w segmencie energetycznym: PGNiG -10,8%, Energa -8,54%, PGE -6,22%, Tauron -5,96%. Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 znajdował się na najniższym poziomie od połowy 2009 r.

Na notowaniach tego sektora ciążyły m.in. zapowiedzi dotyczące redukcji dywidend, jak również niepewność, co do kształtu udziału spółek energetycznych w restrukturyzacji polskiego górnictwa. Duże spadki notowały także krajowe banki, dla których oprócz otoczenia związanego z postulowanym nałożeniem podatku bankowego oraz restrukturyzacją kredytów walutowych, nowym negatywnym elementem wpływającym na notowania była konieczność wpłaty środków do BFG w ramach gwarancji depozytów dla upadłego banku spółdzielczego z Wołomina (razem blisko 2mld złotych zgromadzonych depozytów). Na tym tle lepiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki, indeks sWIG80 stracił niecałe 0,3%, a mWIG40 -0,5%.

Optymizmu nie brakowało natomiast na parkietach w Europie Zachodniej. Niemiecki DAX zakończył tydzień na 1,56-procentowym plusie, francuski CAC40 zyskał 0,39%, a EURO STOXX 600 +0,52%. Wzrostom w strefie euro sprzyjały pozytywne dane makro, w tym listopadowy odczyt indeks PMI, który wzrostem z 53,9 do 54,4 pkt ustanowił nowe wieloletnie maksimum (wartość powyżej 50 pkt oznacza dodatnią dynamikę wzrostu). Odczyt ten wskazywał na pozytywne tendencje zarówno w segmencie przemysłowym, jak i w sektorze usług. Rynkom akcji w strefie euro dodatkowo sprzyjało osłabiające się euro względem dolara amerykańskiego (kurs EURUSD zbliżył się ponownie do 1,05) w oczekiwaniu na najbliższe grudniowe posiedzenie EBC, na którym zgodnie z oceną uczestników rynku przedstawiciele EBC ogłoszą dalsze dodatkowe działania mające na celu poluzowanie polityki pieniężnej i wsparcie europejskiej gospodarki.

Ze względu na Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych czwartek był dniem wolnym od handlu na rynku amerykańskim, W perspektywie całego tygodnia indeks S&P500 zamknął się na niemal niezmienionym poziomie (+0,1%), podczas gdy technologiczny NASDAQ zyskał 0,46%. Nieco gorszy od prognoz okazał się przy tym odczyt PMI, który odnotował spadek z 54,1 pkt do  52,6 pkt.

Słabość krajowej giełdy na tle rynków rozwiniętych może być także częściowo tłumaczona słabszym sentymentem globalnym w stosunku do rynku akcji na rynkach wschodzących. Indeks MSCI dedykowanym państwom rozwijającym się (MSCI EM) osłabił się o 2% (indeks MSCI World zakończył natomiast tydzień 0,1% niżej). Silne spadki obserwowano na giełdzie w Turcji wywołane awersją do ryzyka związaną z zestrzeleniem przez tureckie myśliwce rosyjskiego SU-24. Indeks giełdy w Stambule obniżył się o 6,25%, sprzyjało temu także osłabienie się tureckie liry względem walut bazowych (stopa zwrotu wyrażona w EUR wyniosła -8,8%). Na sporym minusie zamknął się także rynek chiński, Hang Seng z Hong Kongu stracił blisko 3%, podczas gdy główny indeks giełdy w Szanghaju obsunął się o blisko 5,35%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji