Sytuacja w Grecji negatywnie ciąży na nastrojach inwestorów

Miniony tydzień można byłoby uznać za stosunkowo dobry dla inwestorów giełdowych pod warunkiem, że skończyłby się on w czwartek. Do tego czasu większość globalnych indeksów akcji była na plusie, potem rynek zdominował wzrost awersji do ryzyka związany z sytuacją w Grecji. Doniesienia wskazujące na brak postępów w negocjacjach Grecji z wierzycielami, w tym opuszczenie stołu negocjacyjnego przez przedstawicieli MFW w czwartek wieczorem wywołało nerwową reakcję rynków finansowych.

Co prawda negocjacje są kontynuowane, wierzyciele przedstawili kolejną propozycję kompromisu i istnieje szansa na rozwiązanie kryzysu na kolejnym posiedzeniu Eurogrupy w dniu 18 czerwca 2015 r., niemniej jednak ryzyko ogłoszenia bankructwa przez Grecję w kontekście krytykowanej przez wielu przedstawicieli EU bezkompromisowej postawy greckiego rządu rośnie z każdym dniem w miarę zbliżania się z końcem czerwca terminu zwrotu części pożyczki do MFW w wysokości 1,5 mld euro. Jeżeli najbliższy czwartek nie przyniesie rozwiązania istnieje coraz większa szansa na wprowadzenie przez Grecję ograniczeń w przepływach kapitałowych w związku z odpływem depozytów bankowych, co byłoby już tylko o krok od ostatecznego zdarzenia kredytowego.

Po wymazaniu przez piątkową sesję wspomnianych wzrostów z połowy tygodnia niemiecki DAX zakończył tydzień na praktycznie niezmienionym poziomie, podczas gdy francuski CAC40 spadł o 0.13%. Euro Stoxx 600 był na minimalnym plusie (+0,18%). Krajowe indeksy zamknęły się na minusie. Indeks WIG20 spadł o 0,29%, szeroki indeks WIG był 0,59% poniżej ubiegło piątkowego zamknięcia. Na minimalnym plusie zamknęły się notowania amerykańskiego S&P500 (+0,12%), technologiczny NASDAQ był na 0,31-procentowym minusie.

Wzrost awersji do ryzyka nie sprzyjał rynkom wschodzącym, indeks MSCI EM dedykowany akcjom państw rozwijających się stracił w ubiegłym tygodniu 0,22%, wobec wzrostu globalnego indeksu MSCI o 0,61%. Ostatni tydzień był nerwowy na rynku tureckim. Po poniedziałkowych spadkach indeksu XU100 w Stambule o 5% w reakcji na wyniki niedzielnych wyborów w następnych dniach obserwowano stopniowe odreagowanie, tureckie akcje nadal były jednak na koniec tygodnia tańsze o blisko 1,72% niż w ubiegły piątek przy jednocześnie walucie słabszej o blisko 1,6%. Na plusie był rynek chiński, indeks Hang Seng z Hong Kongu wzrósł o 0,15%, podczas gdy giełda w Szanghaju zakończyła tydzień bardzo solidnym 2,91-procentowym wzrostem.

Na rynkach nadal ciąży także niepewność wokół przyszłej polityki Fed, miniony tydzień przyniósł w większości zgodne z oczekiwaniami dane ze Stanów Zjednoczonych, w tym wzrost sprzedaży detalicznej i dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych. Sytuacja na rynku obligacji nadal była niesprzyjająca, w pierwszej połowie tygodnia na większości rynków kontynuowana była ich wyprzedaż w miarę poprawy sytuacji makro, wzrostu cen ropy i oczekiwań inflacyjnych, tendencję tę na rynkach bazowych odwrócił wzrost popytu na bezpieczne aktywa związany z sytuacją w Grecji. Pozwoliło to amerykańskim i niemieckim obligacjom skarbowym odrobić straty z początku tygodnia. W przypadku krajowych obligacji ich rentowność na koniec tygodnia była wyższa o ponad 5pkt bazowych na niemal całej długości krzywej dochodowości i w przypadku 2- oraz 10-letnich benchmarków wyniosła odpowiednio 1,86% i 3,2%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji