Trump przegrywa w Kongresie

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Miniony tydzień przyniósł pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych. Brak poparcia dla proponowanego przez Donalda Trumpa projektu zmian w systemie ubezpieczeń zdrowotnych w Kongresie osłabił istotnie dolara oraz ciążył na sentymencie do rynku akcji. Oszczędności na wydatkach zdrowotnych mają być ważnym źródłem finansowania cięć podatków, brak jedności Republikanów przyniósł obawy  co do tego w jakim kształcie obietnica ta zostanie zrealizowana.

Choć rynek akcji pozostaje tutaj nadal stosunkowo optymistycznie usposobiony, ostatecznie amerykański S&P500 kończył tydzień 1,42% pod kreską, technologiczny NASDAQ był niżej o 1,22%, a przemysłowy Doj Jones stracił 1,52%. Na fali odwrotu od bardziej ryzykownych aktywów i spadków cen surowców zyskiwały z kolei obligacje, rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła z 2,5% do 2,35% na koniec tygodnia.

Nieco lepiej zachowywały się europejskie indeksy, choć te też kończyły tydzień na minusie. Niemiecki DAX był 0,26% pod kreską, francuski CAC40 stracił 0,03%, a STOXX Europe 600 -0,43%. W piątek poznaliśmy kolejną porcję pozytywnych danych ze strefy euro. Wskaźnik koniunktury PMI w strefie euro wzrósł z 56,0 do 56,7, jest to efekt poprawy nastrojów zarówno w przemyśle (wzrost z 55,4 do 56,2), jak i w usługach (z 55,5 do 56,5). W ujęciu geograficznym widać przyspieszenie w Niemczech, we Francji, jak również pozostałej części eurolandu. Rozbicie PMI na poszczególne komponenty w dalszym ciągu wygląda optymistycznie: poprawiły się oceny produkcji, nowych zamówień (w tym eksportowych) i zatrudnienia. Wzrosły także deklarowane zaległości produkcyjne, sugerując zwiększoną presję na podejmowanie w przyszłości inwestycji zwiększających potencjał wytwórczy.

Silne osłabienie się USD sprzyjało rynkom wschodzącym. MSCI EM dedykowany rynkom akcji państw rozwijających się wzrósł o 0,42%, podczas gdy MSCI World był niżej o 0,9%. Na plusie był rosyjski dolarowy RTS (+1,15%) oraz Hang Seng z Hong Kongu (+0,2%). Pod kreską były z kolei notowania giełdy w Stambule (XU100 -0,07%) oraz Sao Paulo (Ibovespa -0,55%).

Czerwono było także na warszawskim parkiecie, indeks największych spółek WIG20 spadł o 2,71%, podczas gdy szeroki WIG był 2,27% pod kreską. Spośród największych spółek najmocniej traciły notowania odzieżowego LPP (-5,82%), PZU (-5,54%) oraz KGHM (-5,51%). Na minusie były także mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (-2,0%), sWIG80 (-0,11%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający FunduszamiInteresują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji