Turcja: biegun wzrostu na styku Europy i Azji

PODSUMOWANIE

Turcja to obecnie jeden z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie krajów świata. To duże państwo, położone na skraju dwóch kontynentów, jest obecnie w jednym ze swoich najlepszych okresów w historii.

Na jej korzyść przemawiają bardzo korzystne procesy demograficzne: młode społeczeństwo i wysoka liczba ludności, jak również strategiczne umiejscowienie i dobry dostęp do morza oraz interkontynentalne szlaki handlowe. Turcja świetnie wykorzystuje ten naturalny potencjał. Bardzo wysoki wzrost gospodarczy w ostatnich latach pozwolił nie tylko
rozwinąć gospodarkę, infrastrukturę i zwiększyć poziom życia, ale również poprawić stan finansów publicznych poprzez ograniczenie deficytu budżetowego i długu publicznego. Ulgi dla przedsiębiorców i zachęty inwestycyjne mają za zadanie wspierać rodzimą przedsiębiorczość, jak i przyciągnąć inwestorów z zagranicy. Całości obrazu dopełnia niezwykle szybko rozwijająca się giełda w Istambule, oraz zdrowy system bankowy, bez którego nie ma możliwości wzrostu gospodarczego.

W dobie zmagających się z kryzysem krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych rozpędzona gospodarka turecka zaczyna skracać dystans, jaki dzieli ją od najbogatszych. Projekcje zarówno międzynarodowych firm consultingowych, jak i publicznych instytucji finansowych jednoznacznie wskazują, że Turcja w najbliższych 40 latach będzie biegunem wzrostu gospodarczego nie tylko w Europie, ale również na świecie. Nie bez powodu mówi się więc o tym kraju „Chiny Europy”, a to chyba najlepsza rekomendacja dla chcących inwestować na tamtejszym rynku.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących