Turcja: gospodarka znów przyspiesza

Po wyraźnym spowolnieniu w 2012 r., kiedy PKB Turcji wzrosło o 2,2%, lata 2013 i 2014 powinny przynieść ożywienie gospodarcze w kraju nad Bosforem. Według projekcji MFW wzrost będzie wynosił 3,5% w bieżącym oraz 4% w przyszłym roku. Prognozy tureckich władz są bardziej optymistyczne i mówią o wzroście PKB odpowiednio o 4% oraz 5% w latach 2013-2014.

Turcja jest coraz lepiej postrzegana przez największe agencje ratingowe. W marcu tego roku Standard&Poor’s podniósł rating Turcji z BB do BB+, czyli tylko jeden poziom poniżej inwestycyjnego. Warto dodać, że Fitch jako pierwszy nadał Turcji rating inwestycyjny już w listopadzie 2012 r. Należy się zatem spodziewać coraz wyższych ocen tego kraju przez agencje ratingowe, a to powinno zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych zarówno na giełdę, jak i do sektora realnego gospodarki.

Bieżący rok będzie kontynuacją prywatyzacyjnej polityki rządu premiera Erdogana w wielu sektorach gospodarki, w tym bankowym i energetycznym. Po udanej sprzedaży 25% akcji państwowego Halk Bank w listopadzie 2012 r., władze będą chciały sprzedać podobny pakiet akcji banku Ziraat, największego pod względem aktywów w Turcji. Nadzór bankowy zamierza też wydać licencje 11 międzynarodowym instytucjom finansowym, które chcą rozpocząć działalność w Turcji. Wśród nich jest Mitsubishi Bank z Japonii, Intesa z Włoch, a także podmioty z Chin, Korei Południowej i Holandii.

W energetyce ukończona zostanie sprzedaż pięciu dystrybutorów energii w pierwszej połowie 2013 r., podczas gdy reszta elektrowni wraz z ich infrastrukturą przejdą w ręce prywatne w kolejnych miesiącach 2013 i 2014 r. Z uwagi na rosnące potrzeby gospodarki tureckiej, zostaną też poczynione ogromne inwestycje. Pod koniec roku 2013 rusza budowa pierwszej tureckiej elektrowni atomowej w Akkuyu w południowej części kraju. W styczniu tego roku podpisana została, warta 12 miliardów dolarów, umowa o modernizację zespołu elektrowni Afsin-Elbistan, pomiędzy państwowym, tureckim przedsiębiorstwem EUAS, a państwową firmą Taqa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W jej wyniku moc elektrowni ma wzrosnąć z 1440 do 7000 MW, pokrywając 5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Pomimo szybszego wzrostu gospodarczego, stopa inflacji powinna spaść z ponad 6,5% w ubiegłym roku do 5,3% oraz 5% odpowiednio w 2013 oraz 2014 r. Pozytywne dane z tureckiej gospodarki powinny przełożyć się na wzrost giełdy w Turcji. I choć prawdopodobnie nie będzie on tak silny jak w rekordowym 2012 r., to jednak wciąż stwarza nadzieję atrakcyjnych stóp zwrotu dla inwestujących w kraju nad Bosforem. Indeks ISE 100 wzrósł w pierwszym kwartale 2013 r. o 7,6%. Pomimo lepszego globalnego otoczenia makroekonomicznego, gdzie światowe PKB powinno wzrosnąć o 3,5% w 2013 oraz 4,1% w 2014 r., zagrożeniem dla Turcji wciąż pozostaje niepewna sytuacja w strefie euro, nad którą ciąży widmo kryzysu bankowego.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących