Turcja - referendum (nie)ogranicza ryzyka

Łukasz Hejak, Zarządzający Funduszami
Łukasz Hejak, Zarządzający Funduszami

  • Tureckie referendum konstytucyjne zakończyło się zwycięstwem zwolenników prezydenckiego systemu rządów – wynika z wstępnych wyników.

  • Taki scenariusz był uznawany przez inwestorów za najlepszy dla rynków finansowych.

  • Mimo chwilowego uspokojenia nastrojów wokół Turcji, inwestowanie w tym kraju nadal obarczone będzie wieloma czynnikami ryzyka.

Wstępne wyniki referendum konstytucyjnego wskazują,  że Turcy poparli zmianę dotychczasowego parlamentarnego systemu rządów na prezydencki, dający w praktyce pełnię władzy rządzącemu Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Za zmianą opowiedziało się 51,4% głosujących, przy frekwencji przekraczającej 85%. Trzeba jednak podkreślić, że według obserwatorów wysłanych do Turcji z ramienia OBWE i Rady Europy procedury zastosowane w kampanii i podczas referendum w Turcji nie spełniały międzynarodowych standardów. Zastrzeżenia, co do przebiegu referendum mają także partie opozycyjne. Na oficjalne wyniki inwestorzy będą musieli poczekać kolejnych kilka dni, jednak nie należy się spodziewać, że będą one znacząco różnić się od już opublikowanych.

Nieznaczne zwycięstwo opcji prezydenckiej było scenariuszem oczekiwanym przez inwestorów i uznanym przez nich za najlepszy dla rynków finansowych – pozwala zachować układ sił na scenie politycznej, a jednocześnie nie jest na tyle znaczące, by zachęcić prezydenta Erdogana i rządzącą partię AKP do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, które ponownie wprowadziłyby (przynajmniej na chwilę) element politycznej niepewności. Oddalenie perspektywy wyborów w Turcji do 2019 roku (w tym roku Turcy mają wybierać prezydenta i skład parlamentu) zmniejsza dyskonto przypisywane tamtejszemu rynkowi akcji, co teoretycznie daje impuls do wzrostów. Nasuwa się jednak pytanie, czy system, który coraz bardziej przypomina dyktaturę nie wygeneruje innych czynników ryzyka, które ponownie zwiększą poziom dyskonta. Po chwilowym świętowaniu (które dla inwestorów finansowych zaczęło się jeszcze przed referendum) powrócą pytania, które są i pozostaną nieodłącznym elementem tureckich inwestycji, takie jak polityka banku centralnego (którego niezależności z pewnością nie sprzyja wynik referendum konstytucyjnego), inflacja, wzrost gospodarczy, relacje z UE czy ryzyko geopolityczne związane z konfliktem w Syrii.

Łukasz Hejak,
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji