Turcja: trwające protesty nie zmieniają dobrych fundamentów gospodarki

Nie spodziewamy się, że demonstracje w Turcji będą miały wpływ na zachowanie się tureckiej giełdy w długim, a nawet średnim terminie. Uważamy, że chociaż protesty będą trwały jeszcze jakiś czas, to będą one miały bardziej łagodny charakter, a rola policji zostanie znacznie ograniczona (do tego nawołują też politycy z innych krajów).

Nie oczekujemy, że premier Erdogan przyzna się do błędu albo zrezygnuje ze stanowiska. Wydaje się jednak, że komentarze strony rządowej będą przybierały ton coraz bardziej uspakajający, wykazujący zrozumienie dla protestujących – widać to było już dzisiaj w wypowiedziach wicepremiera. Premier Erdogan kończy 6 czerwca wizytę w Afryce Północnej i wtedy należy spodziewać się konferencji prasowej. Do tego czasu protesty pewnie będą trwały.

W krótkim terminie inwestorzy będą z pewnością reagowali bardzo gwałtownie, co widać już teraz po dużej zmienności, która prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Rok 2014 będzie rokiem wyborczym w Turcji i tak naprawdę dopiero wtedy przekonamy się, co tureckie społeczeństwo myśli o rządzie i partii AKP. Można spodziewać się, że obecna sytuacja wpłynie na wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. AKP, która w wyborach w 2011 roku uzyskała prawie 50% poparcia, pewnie straci część głosów. Spodziewamy się jednak, że nadal będzie odgrywała wiodącą rolę w tworzeniu rządu. Pomimo tego, że obecnie trwające protesty są wyraźnie antyrządowe, wydaje się, że w dłuższym terminie poparcie dla AKP nie musi dramatycznie spaść. W dłuższym terminie protesty mogą mieć nawet pozytywny wpływ na rozwój demokracji– wytworzy się w Turcji opozycja w postaci organizacji pozarządowych.

Trwające protesty nie zmieniają dobrych fundamentów tureckiej gospodarki. Wyższa premia za ryzyko polityczne była zawsze elementem branym pod uwagę przy wycenie tureckiego rynku. Być może w najbliższym czasie inwestorzy zwiększą tą premię i będą oczekiwali wyższych stóp zwrotu, ale gdy tylko protesty się zakończą, sytuacja wróci do normy i znowu na pierwszy plan wyjdą perspektywy wzrostu gospodarki, progresji zysków spółek i dobrej demografii. W naszej opinii czynniki te dają podstawy do stwierdzenia, że akcje tureckich spółek w dłuższym terminie będą rosły.

Łukasz Hejak
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących