Turcja – wstępne wyniki wyborów samorządowych

Według wstępnych wyników wyborów samorządowych w Turcji zwycięstwo odniosła rządząca partia AKP, której najbardziej rozpoznawalną postacią jest urzędujący premier Recep Erdogan. Z danych zebranych po podliczeniu 95% wszystkich głosów wynika, że zdobyła ona poparcie na poziomie 45,5%. AKP wygrała w najważniejszych tureckich miastach – w Stambule i Ankarze (chociaż tu przewaga głosów jest niewielka i na potwierdzenie tej informacji trzeba poczekać do ostatecznych wyników). Na kolejnych miejscach uplasowały się partie CHP (27,9% głosów) oraz MHP (15,2%). Frekwencja była wysoka i wyniosła 87%. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami opinii publicznej oraz z konsensusem rynkowym.

Wydaje się, że około 45-proc. poparcie udzielone AKP skłoni premiera Erdogana do kandydowania w sierpniowych wyborach prezydenckich, które z dużym prawdopodobieństwem wygra. W takim scenariuszu dla rynków finansowych kluczową sprawą staje się kwestia kandydata na nowego premiera Turcji, gdyż w tym kraju to właśnie premier ma większy wpływ na sprawy ekonomiczne. Obecnie na pierwszy plan wysuwają się znowu fundamenty oraz poziomy wycen rynkowych, a te dają szansę na kontynuację ostatnich wzrostów.

Po stronie ryzyka należy zwrócić uwagę na możliwą eskalację konfliktów wewnętrznych. Premier Erdogan ma bowiem zaciekłych przeciwników – Gulen Movement, czyli Hizmet (ze stojącym na jego czele kaznodzieją Fethullah Gulen, który wyjechał do USA i prowadzi od pewnego czasu otwartą wojnę z Erdoganem). Z kolei zwycięstwo AKP w wyborach samorządowych z dużym prawdopodobieństwem zwiększy pewność siebie premiera i jego skłonność do kontynuowania dotychczasowej polityki, co może ponownie wywołać niezadowolenie części społeczeństwa.

Wybory samorządowe traktować należy jako najlepszy test przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Na razie wydaje się, że turecka opozycja jest relatywnie słaba i nie ma zagrożenia dla obecnego układu politycznego, czyli większości parlamentarnej dla AKP. Taki scenariusz wydaje się pozytywny z punktu widzenia rynków finansowych, gdyż rządy koalicyjne w Turcji historycznie nie kończyły się niczym dobrym.

W średnim terminie napięcie polityczne pozostanie z pewnością przyczyną podwyższonej zmienności rynku, dodatkowo wyniki spółek (szczególnie banków) za I kwartał nie będą dobre. Uwzględniając jednak obecne niskie wyceny oraz dobre perspektywy stojące przed gospodarką w dłuższym terminie nadal uznajemy Turcję za kraj atrakcyjny inwestycyjnie.

Łukasz Hejak
Zarządzający Funduszami


Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji