Turcja: zmienny II kwartał, ale fundamenty wciąż stabilne

W kwietniu na tureckim parkiecie panował relatywny spokój. Indeks MSCI Turkey wzrósł o 0,6%, podczas gdy turecka lira umocniła się o 1% w stosunku do dolara. Podobnie jak w marcu, rynki koncentrowały się na doniesieniach o potencjalnym podniesieniu ratingu przez agencję Moody’s.

Z danych makroekonomicznych, bank centralny Turcji obniżył tygodniową stopę repo do 5,0%, a stopę oprocentowania depozytów i pożyczek overnight odpowiednio do 4,0% i 7,0% w celu stymulowania wzrostu gospodarczego. W pierwszym kwartale 2013 r. wyniósł on 3 %, podczas gdy prognozy na cały rok mówią o 4-procentowym rozwoju gospodarki. Działania mające na celu zapobiegania aprecjacji liry sprowadziły rentowności obligacji do rekordowo niskich poziomów. W drugiej połowie miesiąca zaczęto publikować wyniki finansowe za I kwartał 2013 r. Banki, stanowiące nieco ponad 50% kapitalizacji tureckiej giełdy zaprezentowały pozytywne dane z dwucyfrowym wzrostem zysku netto w ujęciu rocznym.

W maju turecki rynek akcji osiągnął swój historyczny szczyt po otrzymaniu drugiego już ratingu inwestycyjnego, tym razem przez agencję Moody’s. Niestety, dalsze informacje napływające z tego kraju wzbudzały już niepokój u inwestorów. Nowe regulacje nałożone na banki, oraz nałożenie maksymalnego pułapu oprocentowania pożyczek overdraft przez bank centralny skłoniły inwestorów do realizacji zysków i wyprzedaży posiadanych akcji tych instytucji. W efekcie, benchmarkowa stopa procentowa wzrosła z rekordowo niskiego poziomu 4,8 % do 5,25 %, a kurs USD/TRY wzrósł z 1,79 do 1,85 na początku miesiąca.

Czerwiec przyniósł nieoczekiwane demonstracje ludności przeciwko rządom premiera Recepa Tayyipa Erdogana, których punktem kulminacyjnym został plac Taksim w Stambule. Demonstranci zarzucają szefowi rządu autorytarne skłonności w sprawowaniu władzy, oraz próbę wprowadzenia mocno konserwatywnego porządku w społeczeństwie. Pomimo fundamentalnie silnej gospodarki, obawy przed kolejną falą tzw. arabskiej wiosny ludów skłoniły inwestorów do wyprzedaży swoich walorów i spowodowały nawet dwucyfrowe spadki od szczytu z 22 maja do końca czerwca, kiedy to indeks MSCI Turkey stracił blisko 19 %.

Drugi kwartał 2013 r., pomimo dobrego początku obfitował w niepokojące inwestorów wydarzenia nad Bosforem. Pomimo silnych, blisko 12-procentowych spadków w okresie marzec-czerwiec, które były w stanie zniwelować wzrosty jakie obserwowaliśmy od początku roku, fundamenty gospodarki tureckiej wciąż pozwalają patrzeć pozytywnie na ten rynek w długim okresie.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynkach wschodzących?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami ekspertów na temat gospodarki i rynków kapitałowych krajów rozwijających się, w szczególności Turcji, Brazylii, Rosji, Indii, Chin.

Komentarze rynków wschodzących