Tydzień optymizmu na europejskich giełdach

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu na większości rynków akcji panowały optymistyczne nastroje. Szczególnie pozytywnie wyróżniały się giełdy w Europie: niemiecki DAX zakończył tydzień na 3,34-procentowym plusie, podczas gdy Europe STOXX 600 wzrósł o 1,53%, a francuski CAC40 zyskał 2,03%. Amerykański S&P500 zyskał 0,12% kończąc tydzień w okolicy historycznego maximum, podczas gdy technologiczny NASDAQ zyskał 0,24%.

Na solidnym plusie tydzień kończył także warszawski parkiet. Indeks WIG20 zyskał 1,77%. Najlepiej radziły sobie akcje odzieżowego LPP (+5,77%), mBanku (+5,55%) oraz Lotosu (+5,49%). Segmentem, który ewidentnie radził sobie najsłabiej pośród warszawskich blue chipów była energetyka: Energa (-5,89%), Enea (-3,45%) oraz Tauron (-2,55%). Kolejny dobry tydzień zanotowały średnie spółki mWIG40 był wyżej o 3,87%, nieco słabiej wyglądał segment mniejszych spółek: sWIG80 wzrósł o 1,28%.

Kontynuację wzrostów obserwowano także na rynkach wschodzących. Indeks MSCI EM dedykowanym państwom rozwijającym się zyskał 2,81%, podczas gdy rynki rozwinięte wchodzące w skład indeksu MSCI World zyskały 1,22%.

Na solidnym plusie była giełda w Turcji, gdzie XU100 zyskał 2,85%. Brazylijska Ibovespa wzrosła o 1,1%, a rosyjski dolarowy RTS o 2,06%. Silne wzrosty obserwowano na rynkach azjatyckich, Hang Seng z Hong Kongu był wyżej o 2,98%, podczas gdy główny indeks giełdy w Szanghaju zyskał 2,53%. Pozytywny sentyment na rynkach wschodzących utrwalał wzrost cen ropy, który w ujęciu tygodniowym wyniósł blisko 6,5% w reakcji m.in. na zapowiedzi nowych konsultacji państw OPEC oraz wypowiedzi niektórych przedstawicieli państw wchodzących w skład kartelu o potencjalnym zmniejszeniu wielkości produkcji.

W ostatnim tygodniu opublikowano wiele istotnych danych krajowych danych makroekonomicznych, do których najważniejszy zdecydowanie był odczyt dynamiki PKB w drugim kwartale 2016 r. Według wstępnych danych GUS PKB w drugim kwartale wzrósł zaledwie o 3,1% (konsensus 3,3%). Wynik ten był rozczarowujący, szczególnie, że mizernemu wzrostowi polskiego PKB towarzyszyły pozytywne niespodzianki z regionu (PKB na Węgrzech i Słowacji). Mankamentem pozostaje dynamika inwestycji, która rozczarowała po raz kolejny w ostatnim kwartale. Na plus w strukturze wzrosty wyróżnia się konsumpcja wspierana programem 500+. Po publikacji tych danych rynek powrócił do wyceny prawdopodobieństwa obniżek stóp procentowych w Polsce, szczególnie po wypowiedzi Jerzego Żyżyńskiego z RPP, który stwierdził, że istnieje przestrzeń do obniżki stóp procentowych o 50 pkt bazowych.

Słabsze od oczekiwań dane w piątek opublikowano także w Stanach Zjednoczonych, sprzedaż detaliczna w USA w lipcu nie zmieniła się m/m (podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,4% m/m), niższe od oczekiwań był także indeks cen producentów PPI co przełożyło się na wzrost cen amerykańskich obligacji oraz spadek dyskontowanego prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji