Tydzień pod presją niedźwiedzi

Ubiegły tydzień przyniósł pogorszenie nastrojów na światowych parkietach. Amerykański S&P500 zanotował spadek o -2%.  Niepokoje związane z Ukrainą negatywnie wpłynęły na niemiecki DAX oraz francuski CAC40, które zamknęły się ze stratą odpowiednio -3.2% i -3,44 %. Przewaga niedźwiedzi była widoczna także na warszawskim parkiecie a jej powodem również były problemy geopolityczne naszych wschodnich sąsiadów. WIG 20 spadł o -3,8%, mWIG40 obniżył się o -6% a sWIG80 o -6,5%. Negatywny sentyment był obecny także na giełdach azjatyckich. Japoński  Nikkei 225 zanotował zniżkę  -6,2%, a chiński Hang Seng i Shanghai Composite spadły odpowiednio  -5% oraz -2,6%. Wśród rynków rozwijających się najsłabiej spisał się rosyjski  RTS tracąc -8,3%. Brazylijska BOVESPA straciła -2.8%. Na lekkim plusie zamknął się turecki XU100 rosnąc +0,3%.

Ubiegłotygodniowe dane makro napływające z USA można uznać za umiarkowanie pozytywne.  Korzystnie  prezentowały się dane dotyczące sprzedaży detalicznej i dane z rynku pracy. Negatywny okazał się odczyt indeksu zaufania Uniwersytetu Michigan, który odnotował spadek. Pogarszające się nastroje i słabe dane z Chin miały swoje odbicie w spadkach S&P500.

Negatywny sentyment dominował na  parkiecie w Tokio, co było związane ze słabą kondycją gospodarki Chin. BOJ podtrzymał  decyzję  dotyczącą  zwiększania bazy monetarnej  o 60 bilionów yenów miesięcznie.

W Europie mimo wcześniejszych dobrych danych makroekonomicznych nadal utrzymywał się negatywny sentyment związany z referendum na Krymie oraz zachowaniem Federacji Rosyjskiej.

Słabe informacje napłynęły z Państwa Środka. Gorsze od oczekiwań były dane o  sprzedaży detalicznej i produkcji  przemysłowej, które znalazły odbicie w zachowaniu tamtejszych indeksów giełdowych.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji Investors TFI

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji