Tydzień pod znakiem spadków na giełdach

Ostatni tydzień nie był najlepszy dla rynku akcji. Spadki dotknęły zarówno rynki rozwinięte jak również państwa wschodzące. Szeroki indeks globalny MSCI obniżył się o 1,86%, podczas gdy MSCI EM spadł o 2,85%. Amerykański indeks S&P500 stracił 1,37%, spadł przy tym poniżej 50-dniowej średniej kroczącej nasilając spekulacje na zamykanie części pozycji oraz zakończył tydzień poniżej ważnego poziomu 2000 pkt. Spadki na giełdach europejskich były jeszcze bardziej dotkliwe niż w Stanach Zjednoczonych, niemiecki DAX obniżył się o 3,15%, a francuski CAC40 – 1,49%.

Negatywnie na rynki akcji wpływały m.in. obawy o globalny wzrost gospodarczy, w tym przede wszystkim wolniejszy od oczekiwań wzrost gospodarczy w Azji oraz słabsze od oczekiwań dane PMI z przemysłu dla Niemiec i Stanów Zjednoczonych, jak również silny spadek zamówień dóbr trwałych w USA. Przejściowo rynki znalazły się także pod presją ryzyka eskalacji dalszych sankcji Rosji wobec Zachodu, w tym podjęcia przez rosyjskie władze regulacji o możliwej de facto tendencyjnej konfiskacie mienia firm zagranicznych. Miało to swoje odzwierciedlenie w przejściowym wzroście indeksu VIX do poziomu najwyższego od przełomu lipca i sierpnia.

Krajowe indeksy podążały śladem rynków zagranicznych. WIG20 zakończył tydzień na 2,19-pocentowym minusie, podobnie jak mWIG40, dobrze poradziły sobie jedynie mniejsze spółki wchodzące w skład sWIG80, który wzrósł o 0,36%. Na pozostałych rynkach wschodzących mniejsze niż w poprzednich okresach spadki objęły rynek brazylijski (Bovespa stracił 1%), na rynku tureckim kontynuowana była przy tym zapoczątkowana na początku sierpnia korekta (spadek XU100 o 2,98%). Silne spadki obserwowane były także na Węgrzech, gdzie indeks BUX zamknął się o 4,31% poniżej notowań z ubiegłego tygodnia

Z istotnych danych makroekonomicznych dla Polski w zeszłym tygodniu opublikowano jedynie dane o sprzedaży detalicznej, której wzrost w sierpniu spadł do 1,7% r/r w porównaniu z 2,1% r/r w poprzednim miesiącu oraz dane o bezrobociu, które obniżyło się do 11,7% i było najniższe od listopada 2010 r.

Słabsze dane makro, oczekiwania na działania EBC pobudzające wzrost gospodarczy w strefie euro oraz wzrost awersji do ryzyka sprzyjały spadkom rentowności na rynkach rozwiniętych. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji obniżyła się ponownie poniżej 2,5%, podczas gdy niemieckie 10-latki spadły poniżej 1,0%. Pomimo piątkowych wzrostów rentowności krajowych obligacji skarbowych zakończyły one tydzień również na plusie. Obligacje z 10-letnim terminem do wykupu osiągnęły rentowność na poziomie poniżej 3%, a 2-letnie obligacje w okolicach 1,95%.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami/Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji