Tydzień pod znakiem spadków oraz kwartalnych wyników spółek w USA

Miniony tydzień cechował się spadkami na światowych parkietach, w tym w Polsce. Amerykański S&P 500 stracił -2,69%, niemiecki DAX -4,5 % zaś francuski CAC40 był pod kreską -2,95%. Spośród głównych rynków rozwiniętych jedynie japoński Nikkei 225 zakończył tydzień na lekkim 0,42-procentowym plusie. Niedźwiedzie zdominowały także giełdy emerging markets. Brazylijska  BOVESPA zmniejszyła swoją wartość o -3,32%, turecki XU100 o -2,52%, indyjski SENSEX o -2,47%, zaś najmniej straciła giełda w Moskwie, gdzie MICEX spadł o -0,98%. Wzrostowym okazał się jedynie parkiet chiński, gdzie indeks Shanghai Composite urósł o +2,76%.

Kolor czerwony dominował także na Książęcej. Subindeks blue-chipów WIG 20 spadł o -2,68%, średnich spółek mWIG 40 o -1,89%, zaś MIS 80 stracił -1,74%.

W Stanach Zjednoczonych do najważniejszych zeszłotygodniowych wydarzeń należała zgodna z rynkowymi oczekiwaniami decyzja FED o ograniczeniu QE3 o kolejne 10 mld USD miesięcznie. Z danych makro, warto wspomnieć o odczycie PKB za IIQ 2014, który w USA wzrósł o 2,4% r/r (4% kw/kw) i okazał się być znacznie lepszy od oczekiwań. Powyżej konsensusu był również odczyt indeksu ISM dla przemysłu, który w lipcu wyniósł 57,1 (oczekiwano wartości 55,75). Pozytywnym zaskoczeniem okazał się także bardzo dobry odczyt indeksu zaufania konsumentów jak i lepsze od prognoz publikacje wyników amerykańskich spółek za IIQ 2014 r. Pozytywnie zaskoczyły Pfizer, Merck i Atena. Gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne przedstawiła spółka Kraft Foods, lepiej od oczekiwań wypadł zaś zysk netto Exxon, jednak spółka ta poinformowała, że jej produkcja spadła do najniższego poziomu od prawie pięciu lat.

Gorsze dane napłynęły jednak z rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w lipcu w ujęciu miesięcznym wyniosła 209 tys. przy prognozach na poziomie 234 tys. Jednocześnie raport ADP o zmianie zatrudnienia w tym samym miesiącu wyniósł 218 tys. (oczekiwano 233,33 tys.). Nieznacznie przekroczyła prognozy także liczba nowo-zarejestrowanych bezrobotnych (302 tys. vs. oczekiwane 301,67 tys.). W rezultacie stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,2%, choć prognozowano wartość 6,05%.

W Europie opublikowany został oficjalny PMI dla całej Strefy Euro jak i dla poszczególnych krajów członkowskich. Warto wspomnieć, że przemysłowy PMI dla Niemiec wyniósł 52,4 i był zgodny z prognozami, zaś dla całego obszaru wspólnej waluty przyjął wartość 51,8 i było nieco poniżej oczekiwań na poziomie 52,15. W Niemczech sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o +1,3% m/m (oczekiwano +1,05% m/m), zaś w ujęciu rocznym wzrost ten wyniósł +0,4%, choć prognozowano 1-procentowy spadek. Jeżeli chodzi o rynek pracy to w całym Eurolandzie stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,5% i pozytywnie zaskoczyła będąc nieznacznie poniżej oczekiwań na poziomie 11,6%.

Również w Polsce opublikowano indeks PMI dla przemysłu, który w lipcu wyniósł 48,5 i tym samym wskazuje na spowolnienie w polskiej gospodarce. Z pozostałych wiadomości z kraju warto wspomnieć, że w ubiegły czwartek minął ostateczny termin składania deklaracji pozostania w OFE. Prognozuje się, że z 14 mln uprawnionych ok. 1,7 mln. osób wybrało OFE, co daje 12% partycypacji, czyli mniej niż początkowo sądzono, ale więcej niż się później spodziewano.

Z rynków rozwijających się najważniejszą informacją jest ogłoszenie po raz drugi od 13 lat niewypłacalności przez Argentynę oraz odczyt przemysłowego PMI w Chinach, który w lipcu wyniósł 51,7 i znacznie wzrósł w stosunku do czerwca, kiedy to przyjął wartość 51. Jest to nadzieja, że rządowy stymulus działa korzystnie na gospodarkę Państwa Środka, dzięki czemu uda się osiągnąć oficjalny cel 7,5-procentowej dynamiki PKB w 2014 r.

Jakub Banaszewski
Analityk w Departamencie Inwestycji

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji