Tydzień sprzyjał głównie inwestorom na rynkach rozwiniętych

Miniony tydzień sprzyjał głównie inwestorom na rynkach rozwiniętych - w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie dane makro sprzyjały wzrostom. Wzrost sprzedaży detalicznej (bez samochodów) o 1% vs prognozowane 0,5% oraz dobre dane z rynku pracy (bezrobocie spadło do 7,7% vs prognoza 7,9%) pozwoliły indeksowi Standard&Poor’s 500 wspiąć się kolejne 0,6%. Jednocześnie, po wzroście o 0,8% indeks Dow Jones Industrial Composite osiągnął szczyt wszechczasów.

Podczas gdy większość rynków dalekowschodnich słabła w wyniku obaw o chiński sektor nieruchomości (Korea -1%, Chiny -2,4%) Japonia zachowywała się istotnie lepiej – indeks Nikkei 225 wzrósł o 2,3%, głównie za sprawą słabnącego jena i zatwierdzenia nowego szefa banku centralnego przez parlament.  W tym samym czasie Europa zachodnia wykazywała umiarkowane wzrosty (FT-SE 100 0,1%, CAC 40 0,1%) tylko niemiecki DAX rósł zdecydowanie o 0,7%.

Na polskim rynku wzrosty widzieliśmy głównie w segmentach małych i średnich spółek (sWIG80 1%, mWIG40 1,2%), natomiast WIG20 w wyniku wygasania kontraktów terminowych, ciągnięty był w dół na piątkowym zamknięciu przez KGHM i PKO BP. Pozytywnie zachowywały się akcje PGE (5%) – inwestorzy liczą na ograniczenie inwestycji oraz podwyższenie przez walne zgromadzenie proponowanej przez zarząd dywidendy. Propozycja wysokiej wypłaty dywidendy wciąż kusiła akcjonariuszy Synthosa (6,3%), mimo widocznych oznak osłabienia w branży oponiarskiej (ograniczenie mocy przez Lanxess – globalnego producenta kauczuków, Goodyear i Bridgestone – producentów opon i odbiorców kauczuku). Słabe wyniki GTC zostały przez część inwestorów potraktowane, jako okazja zakupowa, co podniosło kapitalizację spółki o 6,8%.  Ze spółek średnich Cyfrowy Polsat pozytywnie zaskoczył wynikami kwartalnymi, w wyniku czego zyskał aż 8,4%.

W nadchodzących tygodniach do najciekawszych wydarzeń na warszawskim parkiecie będzie niewątpliwie należała sprzedaż pakietu banku BZ WBK przez Santander. Natomiast rynek europejski będzie w skupieniu patrzył na rozwój sytuacji na Cyprze. W weekend rząd cypryjski zdecydował się na bezprecedensowy krok – zagrabienie części depozytów bankowych. Wspomniany „podatek” projektowany jest w wysokości 6,75% na depozyty do 100 tys. EUR i 9,4% na depozyty powyżej 100 tys. EUR. Warto zaznaczyć, że taka próba ograniczenia zadłużenia państwa może spotkać się ze zdecydowanym odzewem Rosji, jako że cypryjskie banki i spółki były od dawna używane do lokowania części majątku przez rosyjskich oligarchów i przedsiębiorców.

Maciej Chudzik

Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji