Udany tydzień dla polskich inwestorów

Miniony tydzień nie przyniósł znaczących zmian indeksów akcji amerykańskich, ale generalnie stopa zwrotu liczona od początku stycznia jest wyższa niż tydzień wcześniej. Najlepszą inwestycją okazały się być akcje z DJIA, które drożały średnio o 0.64%. Dodatnią stopę zwrotu odnotowały też Nasdaq i S&P500, które zyskały odpowiednio 0.25% i 0.17%. Gorzej w minionym tygodniu zachowywały się mniejsze spółki tworzące Russell2000, który spadł w ciągu ostatnich pięciu sesji o 0.16%. Warto jednak podkreślić, że stopa zwrotu liczona od początku stycznia dla tego indeksu wynosi 7.7%, wobec 7.5%, 5.0% i 6.5% odpowiednio dla DJIA, Nasdaq i S&P500.

Tydzień zaczęliśmy w słabych nastrojach, obawy inwestorów budziły włoskie wybory parlamentarne. Pod największą presją pozostawały najbardziej cykliczne sektory. Analityków nie zachwyciły także odczyty PMI w Chinach oraz w Wielkiej Brytanii. Chiński PMI wrócił ponownie do poziomu 50, oznaczającego granicę między rozwojem, a kurczeniem się gospodarki. PMI w UK spadł do 47.9, podczas gdy analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 51. Słaby odczyt wpłynął negatywnie na europejskie giełdy, a brytyjska waluta osłabiła się do poziomów najniższych od lat. Gorzej zachowywały się spółki technologiczne, taniał przede wszystkim Apple, a wraz ze spadkiem cen ropy naftowej (-4.09% w minionym tygodniu) spadały notowania spółek z sektora. W drugiej części tygodnia nastroje się poprawiły. Dobre dane z rynku nieruchomości pomagały notowaniom spółek budowlanych, które silnie rosły szczególnie we wtorek, kiedy wskaźniki zostały opublikowane. Dochody konsumentów spadły w styczniu o 3.6%, po wzroście o 2.6% w grudniu oraz przy oczekiwaniach analityków na poziomie -2.4%. Strata była oczekiwana, co miało być efektem wygasania ulg podatkowych, ale dodatkowy spadek był wynikiem niższych nominalnych wynagrodzeń. Wyższy był natomiast ostateczny odczyt lutowego wskaźnika sentymentu Uniwersytetu w Michigan. W styczniu spadły także wydatki w sektorze budownictwa (-2.1% wobec +1.1% w grudniu i konsensusu na poziomie +0.5%). Spadały zarówno wydatki prywatnych firm, jak i rządowe. Pozytywnie zaskoczył natomiast odczyt indeksu ISM Manufacturing, który wzrósł w lutym do 54.2, poziomu najwyższego od czerwca 2011 r. Pod koniec tygodnia lepiej zachowywały się spółki cykliczne, silniejsze od rynku były banki oraz spółki z sektora dóbr wyższego rzędu – kursom pomogły publikowane wyniki finansowe, na uwagę zasługuje wyższy niż prognozowali analitycy zysk Gapa i Deckers Outdoor. Dodatkowo Gap podniósł prognozę dywidendy. Jednak nie wszyscy detaliści zachwycili wynikami, J.C. Penney's pokazał kwartalną stratę przy niższych niż oczekiwano przychodach, reakcja inwestorów była natychmiastowa, notowania spółki spadły o 17%. Dobre wyniki kwartalne opublikował natomiast producent sprzętu górniczego, spółka Joy Global. W reakcji na raport akcje drożały o prawie 6%. Także Best Buy opublikował wyższe niż oczekiwano zyski, tutaj jednak zarząd podzielił się z akcjonariuszami swoimi rozczarowującymi prognozami na najbliższy kwartał.

Miniony tydzień był udany dla polskich inwestorów, wszystkie główne indeksy zwiększyły swoją wartość. Tym razem najlepiej wypadły średnie spółki tworzące indeks mWIG40, które rosły średnio o 1.88% i to one najsilniej kontrybuowały do wzrostu indeks WIG, który zyskał w ciągu tygodnia 0.86%. Także pozostałe indeksy zakończyły tydzień na plusie, WIG20 zyskał 0.64%, a sWIG80 wzrósł o 0.23%.

Giełdzie pomagały dobre dane makro, publikowane w minionym tygodniu. Styczniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 3.1% i był to poziom wyższy niż oczekiwali analitycy, pozytywnie zaskoczyły też dane o wzroście PKB w IV kwartale, gospodarka rozwijała się w tempie 1.1%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 0.9%. Wzrosła natomiast stopa bezrobocia, styczniowy odczyt pokazuje 14.2%.

Dwanaście spółek z WIG20 zakończyło tydzień z dodatnią stopą zwrotu, natomiast kapitalizacja ośmiu zmniejszyła się. Na rynku obserwowaliśmy dużą zmienność, najlepszą inwestycją tygodnia okazała się być Telekomunikacja Polska, której kurs odbił się po silnych spadkach w poprzednich okresach – akcje zdrożały w ciągu tygodnia o 8.18%, natomiast najwięcej stracili akcjonariusze Kernela. Po serii słabszych wyników ukraińskich spółek kurs osunął się o 7.74%. Innymi spółkami wyróżniającymi się pozytywnie były Tauron i Synthos drożejące odpowiednio o 6.78% i 5.71%, natomiast w gorszych nastrojach kończą tydzień posiadacze akcji Boryszewa (-4.26%) i KGHM (-3.06%).

Łukasz Hejak

Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji