Włoskie referendum i porozumienie OPEC w centrum uwagi

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było długo oczekiwane niedzielne referendum konstytucyjne we Włoszech oraz porozumienie OPEC w sprawie obniżenia wielkości produkcji ropy naftowej.

Zgodnie z ostatnimi przedwyborczymi sondażami Włosi zdecydowali w referendum o odrzuceniu zmian w konstytucji, które w ocenie włoskiego rządu miały na celu zwiększenie politycznej stabilizacji (m.in. zmiany w ordynacji wyborczej, zmniejszenie zakresu władzy Senatu). W rezultacie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, premier Włoch Mateo Renzi podał się do dymisji a rządząca Partia Demokratyczna zapowiedziała wyłonienie nowego premiera. Pomimo, że wynik tego głosowania, mogący przyczynić się do kontynuacji destabilizacji politycznej w Europie, nie był pozytywnie postrzegany przez rynek, reakcję należy określić jako bardzo umiarkowaną. Większość europejskich giełd kończyła poniedziałek na plusie, a po początkowym osłabieniu się wspólnej waluty EUR ostatecznie z nawiązką odrobiło stratę do USD.

W ubiegłą środę kartel państw wydobywających ropę (OPEC) poinformował o osiągnięciu porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej o 1,2 mln baryłek dziennie do poziomu 32,5 mln. W porozumieniu uczestniczą także niektóre kraje spoza kartelu, które zobowiązały się zredukować wydobycie o 0,6 mln baryłek (z czego połowa dotyczy rosyjskiej produkcji). W reakcji na te doniesienia ceny ropy poszybowały w górę w ciągu zaledwie dwóch dni o blisko 15% wracając powyżej 50 USD za baryłkę.

Pomimo wielu dobrych danych makro ze Stanów Zjednoczonych, w tym solidnym najważniejszym comiesięcznym raporcie z rynku pracy (W listopadzie przybyło 178 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym), jak również wzrostom cen ropy, amerykańskie indeksy kończyły tydzień na minusie, S&P500 spadł o 0,91%, głębsza korekta dotknęła sektor technologiczny: NASDAQ kończył tydzień ze stratą 2,62%. Spadki obserwowano także na europejskich parkietach, Europe STOXX 600 był niżej o 0,88%, niemiecki DAX odnotował 1,74-procentowym spadek, podczas gdy francuski CAC40 kończył tydzień 0,41% niżej. Pod kreską tydzień kończyły także rynki wschodzące MSCI Emerging Market spadł o 0,29%, choć i tak radziły sobie lepiej niż rynki rozwinięte (MSCI World zanotował 0,65-procentową stratę).

W reakcji na wzrost cen ropy spore wzrosty obserwowaliśmy w Rosji, dolarowy RTS zyskał w ostatnim tygodniu 3,11%. Na minusie tydzień kończyła giełda w Brazylii (Ibovespa -2,02%) oraz Turcji (XU100 -1,31%). Mieszane nastroje panowały na warszawskim parkiecie, na czerwono tydzień kończyły największe spółki (WIG20 -0,71%), podczas gdy średnie radziły sobie całkiem nieźle: mWIG40 +1,14%. Spośród największych spółek najmocniej traciły notowania akcji PGE i Eurocash (odpowiednio-5,33% i -5,12%), najsilniej zyskiwały z kolei notowania PGNiG (+6,57%).

Tuż przed weekendem pewne pozytywnie zaskoczenie przyniosła decyzja S&P o podniesieniu perspektywy ratingu dla Polski z negatywnej do neutralnej. W ocenie S&P nie nastąpiło, pomimo statuq quo wokół Trybunału Konstytucyjnego, dalsze osłabienie siły instytucji publicznych, szczególnie w odniesieniu do niezależności banku centralnego. Podobnie jak wcześniej Fitch, S&P wskazuje na osłabienie wzrostu gospodarczego w Polsce, jednak nie wiąże tej sytuacji z większym ryzykiem dla finansów publicznych.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji