Wybory prezydenckie we Francji

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty na większości rynków akcji, którym towarzyszyła jednocześnie stabilizacja rentowności obligacji na najniższych od kilku miesięcy poziomach w reakcji na wzrost geopolitycznych napięć w Azji, jak również obaw o wyniki wyborów prezydenckich we Francji.

Amerykański S&P500 zyskał w konsekwencji 0,29%, technologiczny NASDAQ był na 1,05-procentowym plusie, a przemysłowy Dow Jones wzrósł o 0,17%. Na zielono kończyła także większość europejskich indeksów, STOXX Europe 600 wzrósł o 0,53%, niemiecki DAX o 0,4%, a francuski CAC40 o 1,45%. Stosunkowo nieźle tydzień ułożył się na warszawskiej giełdzie, indeks największych spółek WIG20 zyskał 1,19%. Nieco słabiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki: mWGI40 (+0,56%) oraz sWIG80 (-0,07%). Stabilnie kształtowały się notowania na tureckiej giełdzie po ostatnim referendum konstytucyjnym, w którym większość społeczeństwa opowiedziała się za zmianą systemu politycznego na prezydencki, umacniając tym samym władzę obecnego prezydenta Erdogana. Główny indeks w Stambule XU100 zyskał 1,19%. Generalnie rynki wschodzące radziły sobie odrobinę lepiej od rynków bazowych, indeks MSCI EM dedykowany rynkom akcji państw wschodzących kończył tydzień o 0,44% wyżej, podczas gdy indeks rynków rozwiniętych MSCI World zyskał 0,28%. Na plusie była giełda w Moskwie (dolarowy RTS zyskał 0,65%) oraz w Hong Kongu (Hang Seng +0,49%). Pod kreską był z kolei brazylijska Ibovespa (-0,62%).

Według ostatecznych wyników pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał centrowy polityk Emmanuel Macron uzyskując 23,7% głosów. Na drugim miejscu znalazła się prawicowa Marine Le Pen uzyskując 21,5%. Spotkają się oni w drugiej turze wyborów zaplanowanej na 7 maja br. Na trzecim miejscu znalazł się republikanin Francois Fillon (19,9%), a na czwartym lewicowy Jean-Luc Melenchon (19,6%). Konserwatyści i socjaliści zapowiedzieli poparcie Macrona w drugiej turze. Wyniki te były zbliżone do ostatnich sondaży, a obecnie wskazują na bardzo dużą przewagę Macrona w drugiej turze. Frewkencja we francuskich wyborach wyniosła niecałe 80%. Rynki tym samym odetchnęły z ulgą na wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, niewielkie szanse Le Pen w drugiej turze oddalają bowiem ryzyko destabilizacji politycznej oraz wyjścia Francji z UE.

W efekcie na poniedziałkowej sesji euforia objęła większość rynków akcji, francuski CAC40 zyskał 4,18%, niemiecki DAX zyskał 3,4%. Na plusie były także Stany Zjednoczone (S&P500 wzrósł o 1,1%). Spadek awersji do ryzyka przełożył się na spadek cen obligacji skarbowych USA i Niemiec, przyniósł jednocześnie silne zacieśnienie się różnicy rentowności francuskich obligacji oraz państw peryferyjnych strefy euro w stosunku do niemieckich.

W minionym tygodniu poznaliśmy kolejną porcję bardzo dobrych krajowych danych makroekonomicznych. Produkcja budowlano montażowa przyspieszyła z -5,4% r/r w lutym do 17,2%r/r (konsensus 1% r/r). Wraz z produkcją budowlano-montażową pozytywnie zaskoczył także sektor przemysłowy (wzrost z 1,2%r/r do 11,2%r/r). Dynamika sprzedaż detalicznej nominalnie wzrosła z 7,3%r/r do 9,7%r/r (konsensus 8,6%r/r). Powyższe dane pozwalają oczekiwań, że w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrost gospodarczy mógł wynieść około 4% r/r.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji