Wzrost oczekiwań na podwyżki Fed w grudniu

Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami
Mikołaj Stępniewski, Zarządzający Funduszami

W minionym tygodniu w centrum uwagi pozostawały dobre dane z amerykańskiego rynku pracy oraz napięta sytuacja w Hiszpanii po separatystycznym referendum w Katalonii. Oba elementy sprzyjały stopniowemu umocnieniu się USD w stosunku do EUR. Pomimo tego, że we wrześniu liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w USA spadła o 33 tys. (wobec konsensusu wzrostu o 90 tys.), a poprzednie dwa miesiące zostały dodatkowo zrewidowane w dół o 38 tys. etatów, kluczowe z punktu widzenia rynków były dane dotyczące spadku bezrobocia z 4,4% do 4,2% przy jednoczesnym wzroście aktywności zawodowej. Ponadto dynamika wynagrodzeń we wrześniu wróciła do rekordowej w ostatnich miesiącach dynamiki 0,5% m/m. Taki zestaw danych wpłynął na wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, który obecnie wyceniany jest przez kontrakty futures na poziomie blisko 80%. Na wzrost tego prawdopodobieństwa wpływ miała także coraz bardziej ożywiona dyskusja na temat tego kto zostanie kolejnym szefem Fed w przyszłym roku. Wydaje się, że coraz większe szanse na tę nominację ma raczej restrykcyjnie nastawiony w stosunku do polityki pieniężnej Kevin Warsh.

W konsekwencji obserwowaliśmy wzrost na większości rynków akcji oraz wzrost rentowności obligacji. Amerykański S&P500 zyskał 1,25% poprawiając tym samym historyczny rekord z ubiegłego tygodnia, świetnie radził sobie także przemysłowy Dow Jones (+1,7%) oraz technologiczny NASDAQ (+1,48%).

Dobre dane z europejskiej gospodarki, w tym m.in. lepszy od oczekiwań wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech (wzrost z 4,2%r/r do 4,7%r/r, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9%r/r) oraz osłabienie się EUR będące również m.in. efektem wzrostu obaw o oderwanie się Katalonii z Hiszpanii po ostatnim referendum, pozwoliły europejskim indeksom również zakończyć tydzień na plusie. Niemiecki DAX był wyżej o 0,99%, francuski CAC40 zyskał 0,56%, podczas gdy STOXX Europe 600 wzrósł o 0,36%.

Dobre nastroje panowały także na rynkach wschodzących, MSCI EM zyskał 2%, podczas gdy MSCI World, w skład którego wchodzą rynki rozwinięte, zyskał 0,72%. Silne wzrosty będące odreagowaniem napięć geopolitycznych wokół Koreii Północnej obserwowano w Chinach (Hang Seng z Hong Kongu zyskał 3,28%), wspierany dodatkowo dobrymi danymi makro z Chin. Na solidnym plusie tydzień kończyła także giełda w Brazylii (Ibovespa +2,37%). Pod kreską znalazł się rynek rosyjski (dolarowy RTS -0,22%).

Mieszane wyniki miniony tydzień przyniósł na warszawskim parkiecie. Na plusie był indeks największych spółek WIG20 zyskujący na fali poprawy sentyment szerzej do rynków wschodzących. Solidne marże rafineryjne wspierały notowania Lotos (+8,05%) i PKN Orlen (+11,63%), na drugim biegunie znalazły się spółki z sektora energetycznego: PGE (-4,14%), Tauron (-5,07%) i Energa (-7,39%). Z drugiej strony słabiej radziły sobie mniejsze i średnie spółki: mWIG40 (-1,15%) i sWIG80 (-1,57%).

Ważnym wydarzeniem z krajowego rynku było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Od oczekiwań daleko nie odbiegał także przekaz konferencji utrzymany w łagodnym tonie i podtrzymujący zapewnienia o braku konieczności zmian stóp procentowych w przyszłym roku. W kontekście jednak ostatnich danych (inflacji i dynamiki wynagrodzeń), rynkowe postrzegane prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku zaczyna być nieco bardziej jastrzębie, niż ton wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji