Wzrostowy tydzień na GPW

Ubiegły tydzień zaskoczył inwestorów wzrostami. W Stanach Zjednoczonych przebiegały one spokojnie – indeks szerokiego rynku Standard&Poor’s 500 zyskał 1,3%. Nieco mocniej zachowywały się rynki Europy zachodniej: niemiecki DAX 2% i francuski CAC 40 2,2%. Na dalekim wschodzie czynny był rynek japoński – Nikkei 225 zyskał 2,3% - podczas, gdy Korea i Chiny były przez dużą część tygodnia nieczynne, z powodu dożynek.

Jeszcze przed podjęciem przez FED decyzji w sprawie ograniczenia programu QE3, inwestorzy bacznie śledzili dane napływające z amerykańskiej gospodarki. Publikowane odczyty były mieszane. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 0.4% m/m, co było zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Rozczarowały dane z sektora budowlanego. W sierpniu wydano 918 tys. pozwoleń na budowę domów i rozpoczęto 891 tys. nowych budów domów, kiedy konsensus rynkowy kształtował się odpowiednio na poziomie 950 i 917 tys. Z kolei wrześniowy NY Empire State wyniósł 6.29 pkt, o 2.91 pkt mniej niż prognozowano. Po ogłoszonej decyzji w sprawie braku ograniczenia QE3 uczestnicy rynku poznali bardzo dobre dane z rynku pracy. W trakcie tygodnia wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 309 tys. osób, wobec oczekiwań analityków na poziomie wyższym o 21 tys. Z odczytów napływających z krajów strefy euro pozytywnie zaskoczył indeks instytutu ZEW, który we wrześniu wyniósł 49.6 pkt, o 7.6 pkt więcej niż odnotowano w poprzednim miesiącu.

W wyniku tak zaskakującej decyzji FED’u najsilniejszy impuls wzrostowy otrzymał indeks turecki, zyskując przy tym spektakularne 8,7%. Polska podążała stabilnie za giełdą niemiecką, zyskując 1,9%. Wzrosty napędzane były głównie przez spółki dotychczas słabujące np. PKN Orlen oraz Jastrzębską Spółkę Węglową – najwyraźniej rynki oczekują istotnej poprawy niesprzyjających dotąd warunków makro w sektorach rafineryjnym i wydobywczym. Warto podkreślić, że FED nie stwierdził, że prasa drukarska będzie pracować na pełnych obrotach w nieskończoność – po prostu nie będą zwalniać obrotów akurat po tym posiedzeniu.

Maciej Chudzik
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji