Wzrosty na warszawskiej giełdzie

Ubiegły tydzień przebiegał pod znakiem wzrostów. Światowym rynkom akcji, a już amerykańskiemu w szczególności, najwyraźniej nie przeszkadzał paraliż rządu Stanów Zjednoczonych, wywołany niemożnością uchwalenia budżetu oraz zbliżającym się momentem przekroczenia maksymalnego progu zadłużenia.

W takim otoczeniu nominacja, gołębio nastawionej Janet Yellen na następcę Bene Bernakne w fotelu prezesa FED jest postrzegana, jako wielki plus przez zwolenników dalszego druku pieniędzy (czytaj luzowania polityki monetarnej; kontynuacja programu QE3). Indeks szerokiego rynku Standard&Poor’s 500 zyskał 0,8% i był jednym ze słabszych na świecie. Dla porównania: niemiecki DAX i francuski CAC 40 zyskiwały odpowiednio 1,2% i 1,3%; Azja nie pozostawała w tyle – japoński Nikkei 225 dodał 2,7% natomiast koreański KOSPI 1,4%. Bliższe nam geograficznie parkiety Rosji i Turcji różniły się skrajnie: RTS zyskał 2,3%, natomiast ISE 100 pozostał bez zmian.

Na tym tle warszawska giełda wyróżniała się wyraźnie pozytywnie. WIG zyskiwał aż 3,2%. Głównym motorem wzrostu były banki (WIG banki 5,3%), a w szczególności BRE (po spektakularnych 9,4% doszedł do szczytów z 2007 roku), BZ WBK (8,6%) oraz Handlowy (7,7%). WIG20 zyskał 4% a żaden z jego uczestników, nie zanotował negatywnej stopy zwrotu. Najwyraźniej inwestorzy oswoili się z ideą zagarnięcia przez rząd środków z OFE lub liczą na to, że ustawa padnie w sejmie.

Pomimo tak spektakularnej siły naszego rynku, trafiło się parę spółek z drugiego krańca spektrum stóp zwrotu. Kolejne problemy płynnościowe oraz wniosek o upadłość likwidacyjną zmniejszyły kapitalizację Gant’a aż o 46,9%. Niewiele lepiej zachowywały się walory CI Games (dawnego City Interactive), któremu nawet zmiana nazwy nie pomogła w uczynieniu z Alien Rage’a ciekawej gry i tym samym nie zapobiegła stracie 31,5%.

Z nadchodzących wydarzeń najbardziej istotny jest oczywiście paraliż rządu w USA oraz rozpoczęty właśnie przez Alcoa sezon wyników.

Maciej Chudzik
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji