Wzrosty napędzane dodrukiem pieniędzy w Japonii

Miniony tydzień upłynął pod znakiem byka. Wzrosty na całym świecie napędzane były głównie przez dodruk pieniędzy przez Japonię oraz stosunkowo szybkie przejście do porządku dziennego nad słabszymi odczytami makro z USA przez tamtejszych inwestorów. Wspomniana akcja banku centralnego Japonii wywołała lokalną hossę na rynkach obligacji.

W takim układzie informacji liderem rynków akcyjnych była oczywiście Japonia (Nikkei 225 5,1%), tuż za nią Stany Zjednoczone (Standard&Poors 500 2,3%), niemiecki DAX (1,1%) a nawet chiński HangSeng (1,7%). Ze względu na napięcia międzypaństwowe indeks koreański nieznacznie tracił (-0,2%).

Pomijając dane makro, zeszły tydzień dostarczył nam wrażeń na poziomie pojedynczych spółek. Niewątpliwie najbardziej spektakularny był spadek wartości akcji CEDC, po ogłoszeniu wniosku o ochronę przed wierzycielami – akcjonariusze stracili aż 78% w przeciągu pięciu sesji. Równie rozczarowani (po stracie 57%) byli posiadacze akcji Agroton’u. W tym przypadku kluczowa jest obniżka ratingu spółki przez Standard&Poor’s oraz obawy inwestorów o płynne środki spółki (często przetrzymywane przez ukraińskie przedsiębiorstwa na Cyprze). Polski rynek (WIG 2,1%) ciągnięty była głównie przez spółki duże (WIG20 2,2%), natomiast małe dosłownie stały w miejscu (sWIG80 0%). Wśród największych spółek liderami były PZU (jako beneficjent hossy na rynku obligacji), odbijający się po wcześniejszych spadkach PGNiG oraz Pekao SA.

Nadchodzące tygodnie, to główne początek sezonu wyników kwartalnych w Stanach Zjednoczonych, rozpoczętego pozytywnie przez Alcoa.

Maciej Chudzik

Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji