Złoto - korekta w trendzie wzrostowym

Pokonanie w lipcu bieżącego roku przez kurs złota maksimum z 2011 r. przyciągnęło na rynek kapitał spekulacyjny, który w szybkim tempie doprowadził cenę kruszcu do poziomu 2080 USD/oz. Przyspieszenie wzrostów sprawiło, że kurs odchylił się od trendu mierzonego 50-tygodniową średnią kroczącą aż o 400 USD/oz, co było największą wartością od szczytu 9 lat temu.

W opublikowanym we wrześniu bieżącego roku raporcie wskazywaliśmy, że ze względu na stan rynku spodziewamy się korekty i skłaniamy się ku kupnu, gdy cena złota zejdzie do wspomnianej średniej. Obecnie złoto dzieli od niej jedynie 25 USD/oz. Osiągnięte zostało również wsparcie w obszarze 1750-1780 USD/oz. Przesłanką do kupna w tym przedziale cen jest też znajdujące się niewiele niżej (1740 USD/oz) 38-procentowe zniesienie obecnej fali wzrostowej (trwającej od 11.2018r.).

Co do nastrojów na rynku złota, to naszym zdaniem obecnie należy o nich wnioskować bazując na przepływach do ETF-ów inwestujących w złoto. Mniejsze znaczenie niż w ubiegłych latach powinna mieć natomiast analiza pozycji spekulacyjnych na rynku kontraktów terminowych. Stopniowe ograniczanie aktywności banków bulionowych zarówno w Londynie jak i na Comex, spowodowane m.in. problemami jakie miały one w drugim kwartale z zabezpieczaniem krótkich pozycji zajętych na Comex kupnem złota fizycznego w Londynie, zwiększyły relatywną atrakcyjność spekulacji poprzez ETF-y i tam przesunął się gorący kapitał. Zatem istotny z punktu widzenia oceny sentymentu wśród spekulantów jest fakt, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni (od 6.11 do 20.11) z globalnych EFT-ów ubyło łącznie 67 ton złota – tyle co podczas marcowej paniki. Spadek ceny kruszcu w ubiegłym tygodniu przyniósł zapewne dalsze umorzenia. Można więc założyć, że istotna część kapitału spekulacyjnego wycofała się z rynku.

Od publikacji naszego ostatniego raportu nie zmieniły się przesłanki fundamentalne (przede wszystkim brak przesłanek do długoterminowego wzrostu realnych rentowności amerykańskich obligacji skarbowych),  co pozwala nam zakładać, że główny trend na złocie pozostaje wzrostowy. Podsumowując, zarówno przesłanki techniczne, negatywny sentyment inwestorów oraz czynniki fundamentalne pozwalają oczekiwać wyhamowania spadków i powrotu do głównego trendu wzrostowego już w ciągu następnych kilku tygodni.

Wykorzystaj zalety najstarszej inwestycji świata

INVESTOR GOLD OTWARTY

Więcej o funduszu

TERAZ 0% OPŁAT ONLINE

Chcesz ulokować środki w funduszu złota? Investor Gold Otwarty realizuje zlecenia nabycia i odkupienia jednostek uczestnictwa każdego dnia, w którym odbywa się zwyczajna sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

ZAINWESTUJ W INVESTOR GOLD OTWARTY

Raport o rynku złota

Chcesz dowiedzieć się więcej jak efektywnie inwestować na rynku złota, kiedy nadchodzi rynek byka, a kiedy rynek niedźwiedzia? Zapoznaj się z bieżącymi komentarzami rynkowymi ekspertów i przekrojowymi raportami.

Czytaj komentarze