Zmienność cen ropy kształtuje nastroje na rynkach finansowych

Ostatnie dwa tygodnie 2015 r. nie przyniosły żadnych nowych przełomowych wydarzeń na rynkach finansowych. Tematem, który wydaje się zdominował nastroje inwestorów w okresie świąteczno-noworocznym były ceny ropy naftowej. W ostatnim miesiącu 2015 r. ceny tego surowca spadły o blisko 12%. Grudzień charakteryzował się przy tym szczególnie wysoką korelacją notowań tego surowca z m.in. amerykańskim rynkiem akcji. Odbicie na rynku ropy od dołka obserwowanego w połowie grudnia okazało się być pewnym wsparciem dla indeksów z USA, stąd od przerwy świątecznej S&P zyskał blisko 2% (handel w Stanach Zjednoczonych odbywał się także 31.12, podczas gdy warszawska giełda była już zamknięta). Niemniej jednak S&P500 płasko kończył cały rok z wynikiem +1,37%.

Ostatnie dwa tygodnie roku przyniosły wzrosty także i na europejskich rynkach (DAX +1,3%, Euro STOXX 600 +1,8%). Stopy zwrotu na giełdach w strefie euro w perspektywie całego  2015 r. były jednak dużo bardziej atrakcyjne na tle pozostałych rynków rozwiniętych. Wspierany silną poprawą otoczenia makroekonomicznego oraz polityką EBC wpływającą na osłabienie się europejskiej waluty niemiecki DAX kończył rok z wynikiem +9,56%, podczas gdy Euro STOXX 600 +11,3%.

Ostatnie dwa tygodnie ubiegłego roku przyniosły pewną stabilizację na krajowym rynku akcji, WIG20 zamknął się na niemal niezmienionym poziomie, podczas gdy WIG zyskał 1%. Szczególnie silne wzrosty obserwowano w ostatnich dniach roku w segmencie małych i średnich spółek. Indeks sWIG80 zakończył drugą połowę grudnia wzrostem o ponad 4%, a mWIG40 niewiele ponad 2,5%. Nie zmienia to jednak specjalnie perspektywy całego roku, gdzie otoczenie regulacyjno-polityczne nie sprzyjało krajowym akcjom. Najtrudniejszy rok ma za sobą segment największych spółek, w całym 2015 r. WIG20 stracił 17%, podczas gdy szeroki WIG oddał 9,62%. Na plusie był natomiast sWIG80 (+10,9%) oraz mWIG40 (+4,6%).

Słabiej od rynków rozwiniętych w ostatnich dwóch tygodniach grudnia zachowywały się także inne rynki wschodzące, MSCI EM dedykowany państwom rozwijającym się zyskał 0,6%, podczas gdy MSCI World był na 1,85-procentowym plusie. Na minusie była Turcja, indeks XU100 stracił w tym okresie niecały 1%, na minusie był także rosyjski dolarowy indeks RTS, który oddał 0,57%. Niewielki wzrost odnotowano na giełdzie w Hong Kongu, indeks Hang Seng zyskał 0,6%, podczas gdy giełda w Szanghaju zakończyła druga połowę grudnia na blisko niezmienionym poziomie (-0,19%).

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający Funduszami

Interesują Cię bieżące informacje o rynku akcji?

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i prognozami zarządzających funduszami Investors TFI na temat rynku akcji.

Komentarze rynku akcji